Dzień Polskiej Szabli – Wołodyjowski by nie przegapił | Patronat medialny

Jak posługiwać się szablą? Jak walczyć nią na koniu? Czy jest ciężka? Skąd się wzięła w Polsce? Ciekawi odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących szabli powinni przyjść w niedzielę 28 września na Dzień Polskiej Szabli do Muzeum Wojska Polskiego. Impreza pod patronatem medialnym portalu Historykon.pl

W trakcie zdjęć do spotu promującego czytelnictwo ze Zbigniewem zamachowskiemDzień Polskiej Szabli rusza o godzinie 11:00 serią pokazów. Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą zaprezentuje jak nauczano posługiwania się szablą pojedynkową na początku XX wieku w elitarnym Instytucie Toldiego Miklosa. Potem kawalerzyści w brawurowym pokazie pokażą jak włada się nią na koniu. Oprócz fechtunku będzie można też zobaczyć tańce z okresu Księstwa Warszawskiego w wykonaniu zespołu Gaik, który zaprezentuje mazury i polonezy. Ciekawostką będzie pokaz sokolników, którzy przybliżą jak wygląda praca człowieka z drapieżnymi ptakami.

Kolejnym punktem programu będzie wystawa pamiątek szermierczych z początku XX wieku, głównie związanych z Instytutem Toldiego Miklosa. Zwiedzający zobaczą specjalistyczny sprzęt do nauki fechtunku, którego używano w szkołach oficerskich oraz kolekcję zabytkowych medali, odznak oraz dokumentów związanych z tradycją szermierki szablą.

Szczególnie ciekawie zapowiada się panel konferencyjny „Fenomen szabli”, podczas którego prelegenci w nieszablonowy sposób opowiedzą tej białej broni.

Zajęcia wojskowej szermierki szabliMarek Sobucki, jeden z najlepszych polskich płatnerzy, opowie o tym jak powstaje szabla oraz jakie ma wartości bojowe. Daniel Olbrychski wyjaśni jakie miejsce w edukacji aktorskiej zajmuje nauka szermierki. Z pewnością nie zabraknie wspomnienia słynnego pojedynku na szable z filmu „Potop” Jerzego Hoffmana. Hrabia Mikołaj Rey (potomek w prostej linii słynnego poety) opowie o szabli jako elemencie życia codziennego polskich szlachciców.

Prawdziwą gratką będzie prelekcja na temat Janosa Keveya, słynnego węgierskiego fechmistrza, ojca sukcesów sportowych Jerzego Pawłowskiego i Wojciecha Zabłockiego. O trenerze polskiej kadry narodowej opowie węgierski kolekcjoner Norbert Maday oraz Michał i Piotr Pawłowscy, synowie Jerzego Pawłowskiego, nazywanego szablistą wszech czasów oraz „Adamem Małyszem lat sześćdziesiątych”.

Wydarzenie nie jest adresowane tylko do pasjonatów historii oraz bronioznawców – mówi Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą, która jest współorganizatorem wydarzenia – Chcemy, aby każdy, kto jest ciekawy świata spędził z nami cały dzień w Muzeum Wojska Polskiego i zobaczył jak piękna jest polska szabla oraz kultura z nią związana – dodaje.

Dzień Węgierskiej Szabli w Debreczynie na WęgrzechOrganizatorem wydarzenia jest Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą, która naucza szermierki wojskowej według metody elitarnego Instytutu Toldiego Miklosa (1925 r.).

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Węgier w Polsce. Patroni medialni i partnerzy to: TVP Historia, Radio Wnet, Szabla i Koń, Historykon.pl, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Węgierski Instytut Kultury, Związek Strzelecki, Sekcja Sokolnicza Koła Naukowego AVES oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Więcej na temat wydarzenia na stronie http://szermierkaszabla.pl/dzien-polskiej-szabli.html

Plakat promujący Dzie Polskiej Szabli 2014 w Muzeum Wojska Polskiego

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*