Dzień Skandynawski w Krakowie

W Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie odbędzie się 19 maja Dzień Skandynawski. Wstęp na to wydarzenie jest wolny, a rejestracja uczestników ma odbywać się w godzinach 9:00-9:50

Cała konferencja ma zostać przygotowana przez Skandynawistyczne Kółko Naukowe NORDEN przy wsparciu i patronacie konsula honorowego Danii, Szwecji, Finlandii i Islandii, a także ambasady szwedzkiej w Krakowie. W programie obecne będą między innymi kulinarne warsztaty czy prezentacja skandynawskiego oraz fińskiego designu.

Nie zabraknie również atrakcji historyczno-kulturowych, bowiem autorzy wydarzenia przygotowali dla nas występ doktora historii i pisarza Łukasza Malinowskiego specjalizującego się w dziejach średniowiecznej Skandynawii, autora m.in. „Berserkir i ulfhednar w historii, mitach i legendach” czy fantastycznego cyklu „Skald”. Poprowadzi on wykład na temat nordyckich berserków. Obecny będzie także dr hab. Jakub Morawiec – specjalista tudzież wielki pasjonat poezji skaldów oraz islandzkich sag, który jest autorem m.in. „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej.” W Dniu Skandynawskim przedstawi nam on poezję skaldów na dworach nordyckich władyków.

Inicjatorzy wydarzenia kierują je w szczególności do młodzieży licealnej, studentów, globtroterów oraz wszelkich pasjonatów skandynawskich i nordyckich. Konferencja zostanie zakończona tego samego dnia o godzinie 18:00. Program wydarzenia można znaleźć między innymi na facebookowym evencie „Konferencja – Dzień Skandynawski”.

Źródła: przegladbaltycki.pl, mojanorwegia.pl, nordencentrum.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*