Dzisiaj posłuchamy o historii giełdy papierów wartościowych w Polsce

O godzinie 20:00 na kanale naszego redaktora naczelnego Andrzej Włusek – historia poza horyzont, będziemy dzisiaj mogli obejrzeć vlog, z którego dowiemy się jaką historię ma giełda papierów wartościowych na ziemiach polskich.

Historia giełdy w Polsce sięga początków XIX wieku i jest ona związana z Królestwem Polskim będącym składową częścią Imperium Rosyjskiego. W 1817 roku powstała pierwsza giełda w Warszawie i z małymi przerwami spowodowanymi zrywami powstańczymi trwała do I wojny światowej. Jej wpływ na rozwój gospodarczy ziem polskich był ogromny, a jej istnienie wprowadzało nasze kraj na nowe tory finansowe i gospodarcze.
W II Rzeczpospolitej Giełda ponownie została powołana do życia i również ma ogromne znaczenie dla rozwoju kraju. Wielki Kryzys w 1929 roku powoduje przystopowanie giełdy, jednak od 1934 roku zaczyna pomalutku rosnąć wraz z rozwojem Państwa. Jej działanie niestety zostają brutalnie zatrzymane wraz z wybuchem II wojny światowej.

Dzisiejsza Giełda Papierów Wartościowych jest w pewnym sensie spadkobierczynią pierwszych giełd na naszych ziemiach i nadal pełni bardzo ważną rolę w gospodarce Polski.

Ale o tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszego materiału, który znajdziecie na kanale TUTAJ

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*