Cmentarz Obrońców Westerplatte

Ekshumacja na Cmentarzu Obrońców Westerplatte w Gdańsku

Ekshumacja na Cmentarzu Obrońców Westerplatte w Gdańsku. Sensacyjne wyniki

W dniu 16 marca 2021 roku ekshumacja na Cmentarzu Obrońców Westerplatte pozwoliła wydobyć szczątki dwóch żołnierzy. Jeden z nich to major Henryk Sucharski, dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Natomiast w trumnie kaprala Andrzeja Kowalczyka znaleziono szczątki niemieckiego żołnierza.

Prace związane są z budowa nowego Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Decyzje o ekshumacji wydal Instytut Pamięci Narodowej i Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku,  a zgodę na nią wyraziła rodzina mjr Sucharskiego.

Pracami kierował Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej. Uczestniczyli w nich m.in. Tomasz Jankowski, prokurator IPN oraz dr. Hab. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Pod krzyżem majora Henryka Sucharskiego, w przeznaczonej do tego niszy, odnaleziono metalową skrzynkę. Była ona skorodowana i co ważne, nie została zabezpieczona na działanie warunków atmosferycznych. Nie była opisana i nie było tez tabliczki, która wskazywałaby na to, że znajdują się tam szczątki mjr Sucharskiego.

Skrzynia ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego została przetransportowana do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, gdzie będzie przechowywana do czasu powstania Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Pogrzeb ma się odbyć 1 września 2022 roku. Wówczas odbędzie się też oficjalny, państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte.

Szczątki, które najprawdopodobniej należą do niemieckiego żołnierza, znajdowały się w białym worku ze sztucznego tworzywa, a ten złożony był w zbutwiałej trumnie z biało – czerwona wstęgą. We wnęce leżała też tabliczka, na której widniała data urodzin i śmierci kpr. Kowalczyka. Szczątki te pochodzą z 1945 r., kiedy Niemcy bronili Półwyspu przed Sowietami. 

Ujawniano też elementy wyposażenia wojskowego jak np. fragment pasa z klamra, menażka, dwa skórzane trzewiki, fragment podpinki hełmu niemieckiego, guzik metalowy, sprzączka czy fragment grzebienia z tworzywa sztucznego.

Co do tożsamości ekshumowanego żołnierza to została podjęta decyzja o przeprowadzeniu specjalistycznych badan w celu identyfikacji genetycznej. Badania te zostaną wykonane w Zakładzie Genetyki Sadowej PUM w Szczecinie. Z kolei badacze z Działu Archeologicznego Muzeum II wś. opracują znalezione przy szczątkach zabytki.

16 marca o godzinie 12 odbyła się specjalna konferencja prasowa, w której poinformowano media o wynikach przeprowadzonych prac. W konferencji udział wzięli: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Karol Nawrocki, który wyjaśnił przebieg prowadzonych prac oraz Wojciech Samol, kustosz w Dziale Naukowo – Edukacyjnym i który zajmuje się problematyka Westerplatte.

Widzimy, jak wiele tajemnic jest jeszcze wokół Westerplatte, w jak wielu mitach funkcjonujemy do dnia dzisiejszego. Dziś jest kolejny dzień, w którym przekonujemy się, że misja archeologiczna na Westerplatte ma ogromne znaczenie, bo nie tylko odnajdujemy tam polskich bohaterów z Westerplatte z roku 1939, ale także niemieckich żołnierzy w grobach polskich bohaterów – co pokazuje pewne historyczne kuriozum występujące na Półwyspie Westerplatte przez dziesiątki lat. Kuriozum, które jest systematyzowane w chwili obecnej z powaga państwowej instytucji kultury.

– powiedział Karol Nawrocki.

Prace ekshumacyjne jak i demontaż obecnego cmentarza, a także badania archeologiczne wpisują się w działania przed inwestycyjne, które będą realizowane w ramach budowy nowego Cmentarza Wojskowego Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.

Historyczny krzyż zostanie oczyszczony i poddany procesowi konserwacji. Na czas trwania inwestycji zostanie tymczasowo umieszczony w rejonie ciągu pieszego prowadzącego w stronę Pomnika Obrońców Wybrzeża.

Realizacja cmentarza to jedno z najważniejszych działań I etapu inwestycji – budowy plenerowej Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, będącej oddziałem Muzeum II WS w Gdańsku.

Nawrocki zapowiedział również, że Muzeum II Wojny Światowej będzie prowadzić prace poszukiwawcze  szczątków kaprala Andrzeja Kowalczyka.

Źródło: muzeum1939.pl                                                                                           

One Comment

  1. Czy Kuczma to polskie nazwisko??

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*