Królowa Elżbieta II w 1953 roku

8 września 2022 roku zmarła królowa Elżbieta II

Tego dnia 2022 roku odeszła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii

Elżbieta II zasiadła na tronie najdłużej na tronie w historii kraju. Zmarła w spokoju w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat. W czerwcu tego roku obchodziła 70-lecie panowania.

W dniu 8 września 2022 roku Pałac Buckingham poinformował, że jest zaniepokojony stanem zdrowia królowej. Do Balmoral w Szkocji przybyli członkowie rodziny królewskiej, w tym wszystkie dzieci królowej i książę Harry z żoną Meghan.

Telewizja BBC One zawiesiła nadawanie swojego tradycyjnego programu na rzecz transmisji BBC News. Prezenterzy byli ubrani na czarno.

O godzinie 19:30 Rodzina Królewska poinformowała, że królowa odeszła w spokoju po południu w Balmoral. Król przebywa w Balmoral i jutro wróci do Londynu.

Królowa Elżbieta II dała nam stabilizację. Była duchem Wielkiej Brytanii. Królowała z wielką dobrocią. Była kochana i podziwiana przez obywateli Zjednoczonego Królestwa i ludzi na całym świecie.

– powiedziała Liz Tuss, nowa premier Wielkiej Brytanii, mianowana w Balmoral przez Elżbietę II zaledwie dwa dni temu.

Królowa Elżbieta II z dynastii Windsorów była najdłużej panującym władcą w historii kraju. Jej panowanie rozpoczęło się w 1952 roku po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Miała zaledwie 27 lat. Za jej panowania służbę pełniło 15 premierów Wielkiej Brytanii oraz 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Obejrzyj materiał przygotowany przez BBC:

Elżbieta wyszła za mąż od 20 listopada 1947 roku za Philipa Mountbattena, greckiego księcia, który uzyskał obywatelstwo brytyjskie w 1947 roku. Byli dalekimi krewnymi.

Oboje byli potomkami królowej Wiktorii (ich praprababki). Filip był prawnukiem córki królowej Wiktorii, księżniczki Alicji. Elżbieta była prawnuczką brata Alicji, króla Edwarda VII. Oboje również wywodzili się od króla Danii, Chrystiana IX.

Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Od tej pory królowa podejmowała coraz mniej obowiązków. 13 października 2016 roku zmarł król Tajlandii. Od tego czasu Elżbieta była najdłużej panującym monarchą i najdłużej panującą głową państwa na świecie. W czerwcu 2022 roku obchodziła platynowy jubileusz.

Królem Wielkiej Brytanii od dziś jest jej najstarszy syn, Karol, znany teraz jako Karol III. Poniżej jako pierwsze oświadczenie.

Źródło: BBC

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*