Enigma – „Łamacze” historii w Dzień Dobry TVN

Enigma, Enigma 1: Egzemplarz „Enigmy” ze zbiorów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.
 Egzemplarz „Enigmy” ze zbiorów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

I wtedy właśnie do akcji wkroczył Alan Turing? Stworzył maszynę pozwalającą na odczytanie zakodowanych wiadomości, o czym Annie Senkarze opowiedzieli dr David Kenyon i bratanek matematycznego geniusza – Dermot Turing. Nie do końca tak było, a właśnie o dopowiedzenie wszystkich szczegółów tu chodzi. Jeżeli polska dziennikarka sama nie potrafi dyskutować na pewnym poziomie historycznym, to po co w ogóle to robić? Po latach historycznych przekłamań należy zacząć w końcu pokazywać i piętnować pewne niezrozumiałe, dziennikarskie przeinaczenia. Alan Turing, pomimo swojego geniuszu, dopiero podczas II wojny światowej rozpoczął swoje dzieło. Polskie zmagania z „Enigmą” miały miejsce dużo wcześniej i to bez pomocy Brytyjczyków, którzy w 1932 r. nie mieli bladego pojęcia, że tak skomplikowaną maszynę szyfrującą można „złamać”.

Puentując historię życia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego należy dodać, że ich praca nie zakończyła się wraz z klęską Polski w 1939 r. Genialni matematycy ewakuowali się przez Rumunię do Francji. Jerzy Różycki zaginął w styczniu 1942 r. na statku, który zatonął w tajemniczych okolicznościach na  Morzu Śródziemnym. Dwaj pozostali panowie nadal zajmowali się niemieckimi szyframi, pracując w Wielkiej Brytanii, o czym niewiele osób pamięta.

Po zakończeniu działań wojennych powrócili do Polski, ale ze zrozumiałych względów nie ujawniali swojej przeszłości.

31 stycznia br. świętujemy 84. rocznicę złamania szyfrów „Enigmy” przez Polaków. W zbliżającym się Nowym Roku pamiętajmy o naszych genialnych matematykach, ale także o ich wkładzie w zakończenie II wojny światowej.

Na temat rozszyfrowania „Enigmy” i o polskich matematykach przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” rozmawiają na antenie Radia Fama Wołomin 94,7 FM:

https://radiofama.com.pl/publicystyka/stowarzyszenie-wizna-1939-20122016

Tekst i zdjęcia: Marcin Sochoń

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*