EuroDżihad | Recenzja

Marcin Wolski, EuroDżihad

Ostatnią rzeczą, której bym się po sobie spodziewała to, to że sięgnę po gatunek jakim jest kryminał. A jednak nie żałuję! Marcin Wolski znany głównie jako pisarz, dziennikarz i satyryk, tym razem zabawił się w złego proroka. A może wcale nie trzeba nim być, by przewidzieć z jaką chorobą przyjdzie zmierzyć się chrześcijańskiej Europie?

Książka EuroDżihad na fali listopadowych wydarzeń we Francji, została wznowiona, tym samym zyskując niebywałą aktualność i pewnie odnosząc większą sprzedaż niż siedem lat temu. Drugie życie książki okazało się świetnym zabiegiem komercyjnym.

Stanisław, były polski policjant, trudniący się jako hydraulik we Francji, przypadkowo staje się świadkiem ataku terrorystycznego w małym francuskim miasteczku. Jego wcześniejsza profesja i niepohamowana ciekawość, biorą górę i Stas depcze po piętach zamachowcom z organizacji EuroDżihad. Nasz bohater ratuje piękną malarkę z opresji i podpowiada francuskim służbom specjalnym o zamierzeniach islamskich ekstermistów. Ofiar przybywa, a jego działania zostają jednak odebrane opatrznie i polski hydraulik staje się głównym podejrzanym. Skomplikowana sieć powiązań i wielu bohaterów, może przysporzyć kłopotu, czasem trudno się zorientować kto stoi po właściwej stronie.

Kto by się spodziewał, że taka mieszanka kryminału, elementów thrillera i romansu jaką stworzył Marcin Wolskie, nie pozwoli się od niej oderwać. Trzeba przyznać – przyjemnie się to czyta. Wartka akcja, co poczytuję za ogromny plus, bez zbędnych szczegółów, z pewnością nie zanudzi, nie rozczaruje. Dzięki ciekawie splecionym wątkom stajemy się świadkami detektywistycznej gry.

Po kilku latach od pierwszego wydania świat bohaterów staje się naszą europejską rzeczywistością. A może ktoś odważy się na jej podstawie napisać scenariusz filmowy?

EuroDżihad jest książką dla każdego, kto lubi opowieść trzymającą w napięciu i dobrze prowadzoną narrację oraz nagłe zwroty akcji Jako osoba zupełnie zielona, jestem bardzo mile zaskoczona lekturą powieści Wolskiego. Fanom gatunku powinna się spodobać.

Moja ocena 5/6

Wydawnictwo Zysk i Ska

Paulina Błuszko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*