Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków?

6 listopada 2019 r. ukazała się książka Artura Wójcika, znanego z bloga historycznego Sigillum Authenticum, pt. „Fantazmat Wielkiej Lechii. Jak pseudonauka zawładnęła umysłami Polaków”. Tytuł został objęty przez nasz portal patronatem medialnym.

Temat początków naszej państwowości rozgrzewa wyobraźnię wielu ludzi. Coraz częściej nie wiele ma to wspólnego z faktami historycznymi, czy z budowaniem fikcji historycznej w określonej konwencji artystycznej. Propagatorzy Wielkiej Lechii przedstawiają nową wersję historii, w której Polacy (zwani niegdyś Lechitami) posiadali m.in. ogromne imperium, toczyli zwycięskie boje z Aleksandrem Wielkim, czy kontaktowali się z… kosmitami. Na potwierdzenie swoich fantazmatów przywołują zmanipulowane i wyrwane z kontekstu źródła historyczne oraz liczne artefakty ikonograficzne. Zwolennicy Wielkiej Lechii uważają, że wrogom Lechii zależało na tym, aby zniszczyć „prawdę” o nas samych i wmówić nam, że Polacy zeszli z drzew wraz ze chrztem Mieszka w 966 roku.

Popularność koncepcji Wielkiej Lechii przerodziła się w agresywny retorycznie ruch internetowy, którego zwolennicy nazywani są turbosłowianami lub turbolechitami. Praca składa się z dwóch części: publicystycznej i naukowej. W pierwszej części, przedstawiona została geneza i charakterystyka zjawiska, jak również idące za nim zagrożenia. Część druga stanowi wycieczkę do wykreowanego przez pseudonaukę świata starożytnych Polaków, w której rolę przewodnika pełni historyk. Krok po kroku zostaną poddane analizie dowody rzekomo potwierdzające istnienie imperium lechickiego. Ukazane zostanie, jakimi narzędziami można rozbroić każdy mit pseudohistoryczny, w czym niebagatelną rolę będzie miało przedstawienie tego, co rzeczywiście wiemy na temat naszych początków. Czytelnik będzie mógł zapoznać się z bogatą literaturą przedmiotu, pomocną w dalszym samodzielnym pogłębianiu wiedzy. Książka skierowana jest przede wszystkim do osób, które napotykają w internecie nowe, niejednokrotnie kontrowersyjne lub podejrzane treści o najdawniejszej historii Polski, jak również i do wszystkich zainteresowanych tajemnicami naszych dziejów.

Książkę można nabyć w księgarniach internetowych. Publikację będzie można również nabyć na Targach Książki Historycznej (28 listopada – 1 grudnia 2019 r.), na stoisku wydawcy (nr 103). W piątek, 29 listopada 2019 r. o godz. 18.00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się spotkanie z autorem (sala nr 17).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*