Flagi kapitolskie dla uczestników Powstania Warszawskiego

Flagi te symbolizują trwałą przyjaźń istniejącą między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Ich wręczenie jest wyrazem uznania dla powstańców warszawskich. W piątek, 13 kwietnia odbyła się specjalna uroczystość w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich.

To dla nas wielki zaszczyt być dzisiaj tutaj z państwem, żeby wyrazić uznanie dla bezinteresownego poświęcenia ze strony państwa i państwa rodzin dla Polski – powiedział attache ds. obrony Ambasady Amerykańskiej pułkownik John Downey.

Trójka weteranów: Halina Jędrzejewska, Eugeniusz Tyrajski i Zbigniew Galperyna wraz z przedstawicielami ambasady amerykańskiej w Polsce wzięli udział w wydarzeniu.

Flagi wręczono w imieniu senatora Marka Wernera ze stanu Wirginia, w którym mieszka 800 tys. weteranów.

Senator Warner zawsze wspiera uroczystości takie jak ta obecna, dlatego, że ceni środowiska weteranów; jest świadom poniesionych przez państwa i Polaków poświęceń – wyjaśnił attache. – Nikt, kto odwiedzi Polskę nie wyjedzie stąd bez głębokiego uznania dla podjętej wtedy przez państwa walki przeciwko tyranii. I to jest również bardzo istotne, żeby o tym pamiętać w obliczu współczesnych wyzwań. Dlatego, że musimy być czujni wobec tych, którzy nadal potencjalnie mogą grozić naszemu obecnemu stylowi życia. Są dla nas wielką inspiracją i przypominają nam, że warto być dobrym dla innych, stawać ponad podziałami, dlatego, żebyśmy nie powtórzyli tych czarnych rozdziałów w historii, o których pamięć w Polsce nadal jest tak obecna.

To jest niezwykle ważna sprawa. Muszę powiedzieć, że byliśmy wszyscy bardzo zdziwieni w sposób serdeczny, że władze amerykańskie pomyślały o tym, żeby nam tego typu nadzwyczajny dar ofiarować wiadomą jest rzeczą, że żołnierze polscy i amerykańscy są powiązani przyjaźnią i że były okresy, kiedy razem mieliśmy okazję walczyć. Myślę, że ta flaga to jest symbol przyjaźni (…) w ogóle Polaków i Amerykanów, bo przecież w różnych sytuacjach wielokrotnie się wspieraliśmy – powiedziała Halina Jędrzejewska.

Zbigniew Galperyn mówił, że flagę odebrał w imieniu wszystkich powstańców – Reprezentuję powstańców, więc nie tylko ja ją otrzymałem, ale wszyscy, którzy walczyli w 1944 roku. Kiedy szedłem do powstania, miałem 16 lat. My nie liczyliśmy na to, że będziemy kiedyś uhonorowani przez społeczeństwo i przez inne narody.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*