Galileusz ꘡ Recenzja

M. Livio, „Galileusz. Heretyk, który poruszył świat”

Na polskim rynku wydawniczym już jakiś czas temu ukazała się kolejna pozycja opowiadająca o wybitnym badaczu, który w swoich czasach został uznany za heretyka, a dziś powszechnie pisze się o nim, jako jednym z najwybitniejszych naukowców w dziejach. Galileusz. Tym razem stworzenia jego biografii podjął się jeden z jego naśladowców – astrofizyk i popularyzator nauki Mario Livio.

„Galileusz. Heretyk, który poruszył świat” to kolejna książka popularnonaukowa, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego. Opowiada o jednym z najwybitniejszych naukowców renesansu, twórcy mikroskopu i termometru oraz odkrywcy księżyców Jowisza. Autor w narracji opowiada o losach intelektualisty od czasów jego młodości, edukacji, poprzez pierwsze badania, odkrycia naukowe, spory z Kościołem Katolickim, aż po ekskomunikę i prawie tragiczny koniec.

Książka omawia wiele szczegółów z życia Galileusza, które nie były wcześniej szerzej znane.  O tym wszystkim Livio opowiada ciekawie i niezwykle barwnym językiem (choć ciężko mi określić na ile to robota autora, a na ile niezwykle dobrego tłumaczenia). Dodatkowo w narracji wymienia sporo naukowych i matematycznych faktów, ale je wszystkie tłumaczy w prosty i przystępny sposób. Dlatego mogę zaryzykować wniosek, iż nie jest to typowa biografia naukowa, a raczej historia życia Galileusza, przedstawiona nader popularnie.

Treść książki jest naprawdę dobra. Czytałem ją w kolejce do lekarza i skutecznie umiliła mi naprawdę długie oczekiwanie. Niestety wnikliwa lektura takiej pozycji jest ciężka z uwagi na przypisy końcowe. Kto czasami czyta moje recenzje, ten wie, że jest to element książek, którego nienawidzę i niestety zawsze obniża ocenę pozycji o co najmniej połowę punktu. Dodatkowo miejscami narracja robi się naprawdę nudna. Szczególnie kiedy Livio opisuje drobne szczególiki z życia naukowca, które nie mają wielkiego znaczenia dla jego życia i twórczości oraz badań.  

Jednak naprawdę mocną stroną książki jest bibliografia i w ogóle aparat badawczy publikacji. Wielką zaletą jest też materiał graficzny, naprawdę ładny w mojej opinii.

Reasumując: Książkę „Galileusz. Heretyk, który poruszył świat” mogę polecić wszystkim  zainteresowanym historią nauki i renesansowej Europy. Oprócz tego książka w ciekawy sposób oddaje klimat epoki, w tym działalność Inkwizycji. Ciekawie Livio opisuje też to, w jaki sposób działalność naukowa Galileusza i jemu współczesnych przyczyniła się do powstania teorii o antynaukowej fobii Kościoła Katolickiego. Publikację naprawdę warto przeczytać.

Wydawnictwo Poznańskie

Ocena recenzenta: 4.5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*