„Grodowy szlak” | Patronat medialny

Giecz i Grzybowo to jedne z najważniejszych grodów władztwa pierwszych Piastów: Mieszka I, Bolesława I i Mieszka II. Historia tych grodów dzięki naukowcom została już dość dobrze rozpoznana. Obecnie pozostałości warowni, są rezerwatami archeologicznymi. Nadal jednak wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem tych grodów jest do odkrycia. Część z nich mogą wyjaśnić odtwórcy historyczni.

Historical reenactment to nie tylko zabawa, leżakowanie na słomie i wieczorne pogawędki z przyjaciółmi. W Polsce i na świecie jest wielu odtwórców, którzy chcą zdobywać wiedzę o wczesnym średniowieczu w zupełnie inny sposób. W tym celu żeglują oni replikami średniowiecznych łodzi, śpią zimą w drewnianych rekonstrukcjach grodowych chat czy wędrują poprzez lasy, bagna i bezdroża. A wszystko to jest robione w oparciu o repliki strojów, narzędzi i broni z czasów Mieszka I oraz jego następców. Zachłyśnięci zeszłorocznym projektem „Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei”, który promował inny wymiar odtwórstwa historycznego, chcemy odbyć jesienną wędrówkę historycznym szlakiem dwóch wielkopolskich grodów: Giecza i Grzybowa. Każdy z tych obiektów jest inny. Giecz i jego wojowie byli wspominani przez Anonima tzw. Galla, a Grzybowo jest najpotężniejszym, wielkopolskim grodem, którego aura tajemniczości sięga czasów pogańskich. Chcąc odkryć piękno tras łączących te obiekty, sprawdzić własną wytrzymałość na chłód, deszcz, ograniczone racje żywności i wody, a także własny historyczny sprzęt, wyruszamy w podróż sprzed tysiąca lat, którą zapewne odbywali również nasi przodkowie. Będziemy przez dwa dni w jesiennych warunkach, bez dobrodziejstw cywilizacji wędrować wyznaczonym szlakiem. Wieczorne schronienie znajdziemy dopiero po dotarciu z Giecza do Grzybowa. Czy uda się nam pokonać trasę? Czy wykonane przez nas repliki sprzętu historycznego wytrzymają wędrówkę? W jakim czasie pokonamy wyznaczoną sobie trasę? Czy wykażemy się opanowaniem i będziemy potrafili współpracować, aby wspólnie dotrzeć do każdego z grodów? Tego wszystkiego dowiemy się już wkrótce. 24 października opuszczamy Gallowy Giecz i ruszamy przez bezdroża i lasy do potężnego Grzybowa.

Pomysłodawcą i kierownikiem projektu „Grodowy szlak” jest dr Marcin Danielewski. O szatę graficzną wydarzenia zadbała Marta Bucka. Projekt będzie realizowany we współpracy Stowarzyszenia Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

dr Marcin Danielewski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*