Herb Olkusza wyglądał kiedyś inaczej. Miał orła w koronie

Podczas remontu elewacji magistratu w Olkuszu odkryto, że herb owego miasta wyglądał niegdyś inaczej niż ten, który znany jest obecnie. W bramie bowiem widniał orzeł w koronie.

W trakcie renowacji budynku magistratu w Olkuszu dokonano przełomowego odkrycia, mianowicie herb miasta wyglądał kiedyś inaczej. Dzisiaj przedstawia on bramę miejską w kolorze czerwonym, o dwóch wieżach, z czteroblankowym krenelażem każda, a między nimi znajduje się czarna kopaczka. Dawniej w owej bramie miał widnieć orzeł w koronie.

Remont elewacji przeprowadzamy z pełną dbałością o ten zabytek. Kolejne odkrycia, takie jak to, że budynek był różowy, są dla nas sporym zaskoczeniem, ale z drugiej strony wzbogacają naszą wiedzę na temat historii magistratu. Decyzje związane z kolorem elewacji i herbem podejmujemy przy ścisłej współpracy z konserwatorem – powiedział Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Herb, który jest sprawcą owego zamieszania, został wmurowany w ścianę magistratu, wzniesionego w 1833 roku. Orła w koronie zauważono po zdjęciu warstwy starej farby. Został on usunięty, jednak pozostał po nim niebieski ślad. Znaleziono również jeszcze jedną różnicę. Kopaczka górnicza była dawniej przymocowana do wież łańcuchem. Ponadto odkryto na niej datę 1898. Zdaniem historyków wmurowany herb jest łudząco podobny do tego, który znajduje się w zbiorach olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK.

Renowacja budynku magistratu prawdopodobnie dobiegnie końca jesienią tego roku.

Źródło: gazetakrakowska.pl

Fot.: Obecny herb Olkusza (Wikimedia Commons)

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*