Historia. Repetytorium│ Recenzja

M. Chmaj, W. Sokół, J. Wrona, Historia. Repetytorium dla licealistów i studentów

Dziś mogę zaprezentować Ci, dostojny Czytelniku pozycję, jakiej w tym dziale jeszcze chyba nie było. Książkę bardzo nietypową, bo też traktującą o historii, ale nieopowiadającą o niej w normalny sposób. Publikację skierowaną do w sumie wąskiego grona odbiorców. Dziś chciałbym przedstawić Ci „Repetytorium. Historia”!

Ta nietypowa jak na ten dział pozycja trafiła do nas z wyd. Diffin i stanowi trzecie wydanie moim zdaniem najlepszego na polskim rynku wydawniczym repetytorium dla licealistów, a przede wszystkim maturzystów, umożliwiającego im szybką i treściwą rekapitulację materiału. Podjąłem się recenzji tej pozycji, z co najmniej kilku przyczyn. Przed wszystkim znam wcześniejsze jego wydania i chciałem móc je porównać. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dane mi było być kiedyś nauczycielem historii i w sumie do dziś bardzo mnie ciągnie do wszystkiego, co m związek z popularyzacją tej dziedziny wiedzy.
A co do mojej opinii o pozycji. Jej wartość merytoryczna jest bardzo wysoka. Doskonale wpasowuje się kanony licealne i wypełnia wszelkie wymagane podstawą programową przesłanki. Momentami nawet po za nią wykracza, podając informacje, nieujęte w żadnym podręcznika, ale np. kluczowe do zrozumienia pewnych procesów dziejowych. Zatem w tym aspekcie „Repetytorium” to jest publikacją kompletną pod tym względem i dla maturzystów wystarczającą.
Ponadto konstrukcja pozycji bardzo ułatwia naukę. Autorzy postawili na prostotę przekazu i przejrzystość. Kluczowe pojęcia są ujęte pogrubioną czcionką a na koniec każdej części dokonano podsumowania najważniejszych informacji i ważnych dat.
Moim zdaniem największym plusem „Repetytorium” od Diffin jest jednak logiczne uporządkowanie materiału i jego podział, który trafia dokładnie w potrzeby każdego, kto chce szybko, ale skutecznie opanować bardzo szeroki zakres wiedzy historycznej.
Rażą jednak w oczy występujące miejscami uproszczenia i brak dodatkowych wyjaśnień czy komentarzy w paru istotnych kwestiach. Jak dla mnie minusem jest także podział materiału na historię polski i historię powszechną, co może mocno zaburzać percepcję i utrudniać stworzenie związków przyczynowo– skutkowych, bo przecież polska nigdy w dziejach nie była samotną wyspą!
Jednak mimo wad uważam, iż „Repetytorium” wyd. Diffin mogę śmiało polecić każdemu licealiście i maturzyście, zdającemu historię. Acz moim zdaniem studentom przyda się tylko w ograniczonym zakresie.
Wyd. Diffin

Ocena recenzenta: 5,5/6
Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*