Hiszpania: nieudana renowacja rzeźby w Palencii

Palencia, północnozachodnia Hiszpania. Budynek z początku XX wieku zdobiony był rzeźbą uśmiechniętej kobiety.  Po przeprowadzonej renowacji wygląda już zupełnie inaczej.

Teraz zamiast uśmiechu jest grymas, zamiast oczu dwie dziury. Po pracach renowacyjnych trudno stwierdzić, czy rzeźba przypomina człowieka. 

O tej sprawie głośno się zrobiło w mediach po tym, jak artysta z Palencii na Facebooku opublikował zdjęcia przed i po renowacji.  Antonio Guzman Capel we wpisie napisał: Wygląda jak głowa postaci z kreskówek.

Nieudana renowacja rzeźby z Palenci nie jest pierwszym takim przypadkiem w Hiszpanii.  Osiem lat temu głośna była sprawa nieudanej renowacji fresku Chrystusa w miejscowości Borja, dokonanej przez jedną z parafianek,

W swoim wpisie Guzman dodał: Jestem pewien, że ktokolwiek to zrobił, dostał za to zapłatę. Ale większa zbrodnia została popełniona przez osobę, która to zleciła, a następnie próbowała postępować tak, jakby nic się nie stało.

„Ziemniaczana głowa z Palencii” – taki przydomek został nadany rzeźbie przez internautów.

Na przykładzie kościoła z Bojra widać, że taką sytuację można przekształcić na własną korzyść. W 2012 roku prawie 50 000 osób przyjechało zobaczyć fresk „Ecce Homo”. Miejsce wciąż jest odwiedzanie przez turystów. Stworzono tam muzeum, w którym można kupić gadgety takie jak breloczki, T-shirty, misie oraz kubki z podobizną Chrystusa z fresku. Dochody są wykorzystywane m.in. do finansowania miejsc w domu opieki dla osób starszych.

Kolejna nieudana renowacja w Hiszpanii, dla ekspertów jest dowodem na to, że potrzebne są odpowiednie szkolenia, ochrona oraz inwestycje. Hiszpańskie Stowarzyszenie Profesjonalnych Renowatorów i Konserwatorów we wpisie na Twitterze napisało TO #NieJestRenowacja. To NIE jest profesjonalna interwencja.

Źródło: tvn24.pl

Fot. Guardian

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*