Holandia pamięta

 „Zawsze będziemy pamiętać o polskich żołnierzach, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju, to Wam zawdzięczamy holenderską wolność” – powiedziała dziś Jeanine Hennis-Plasschaert, holenderska minister obrony narodowej w czasie niezwykłej ceremonii. Podczas wizyty w Polsce Holenderka odwiedziła Muzeum Wojska Polskiego, któremu przekazała oryginalny czołg angielskiej produkcji Centurion MK-5. „Jest darem króla Holandii Wilhelma Aleksandra.” – podkreśliła.

Czołgi Centurion MK-5 trafiły do jednostek dopiero w maju 1945r., więc w operacjach bojowych II WŚ nie wzięły udziału. Wykorzystywano je jednak w wojnie koreańskiej, w walkach izraelsko-arabskich oraz w wojnie Indii z Pakistanem. W polskich zbiorach to rzadkość. Teraz pojazd ma zostać odrestaurowany, tak by za pół roku możliwe było jego uruchomienie i użycie, oczywiście, w celach czysto naukowych i kolekcjonerskich.

Symboliczny gest, jakim jest przekazanie wozu Polakom, ma podkreślić wdzięczność Holendrów za udział naszych wojsk w wyzwalaniu ich kraju spod niemieckiej okupacji w 1944 i 1945 roku. W walkach wzięły udział przede wszystkim 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka oraz 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego.

Damian Bączkiewicz

Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*