Hygieia i Eros w południowej Turcji. Niesamowite znalezisko posągu greckich bóstw

W południowej prowincji Turcji archeolodzy odkryli posąg greckiej bogini Hygiei i boga Erosa. Rzuca to nowe światło na starożytną historię tego regionu.

Rzeźba z wapienia, podzielona na dwie części i pozbawiona głowy, została odkryta w starożytnym mieście Anavarza w rejonie Kozan. Datuje się ją na III lub IV wiek p. n.e. Odkrycie potwierdza bogatą historię miasta, wyjaśnił Nedim Dervişoğlu, dyrektor Muzeum.

Hygieia to grecka bogini higieny, jedna z sześciu córek Asklepiosa, boga zdrowia. W tym sensie możemy nazwać Anavarza miastem, w którym rozwinęła się medycyna i farmakologia – powiedział Dervişoğlu. Rzeźba została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dodał.

Anavarza to jedna z głównych atrakcji historycznych Turcji, której historia sięga II wieku p.n.e. Ruiny miasta są otoczone bastionami i 1 500-metrowym murem z czterema wejściami. Wykopaliska, które rozpoczęły się w 2013 roku, odkryły pierwszą znaną, dwupasmową drogę starożytnego świata o szerokości 34 metrów i długości 2700 metrów. Archeolodzy odkryli także ruiny kościoła i łaźni w tym miejscu.

Źródło: dailysabah

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*