C. Symonds, II wojna światowa na morzu. Historia globalna
Działania wojenne na morzach i oceanach miały zasadniczy wpływ na przebieg działań wojennych II wojny światowej. I nie tylko w odniesieniu do Pacyfiku, ale także kiedy mowa o Atlantyku, Morzu Śródziemnym czy Północnym bądź Norweskim. Wszystkie one razem zostały teraz doskonale opowiedziane w jednej wielkiej monografii. Przedstawiam Wam doskonałą pozycję – „II wojna światowa na morzu” Craiga Symondsa.
Craig Symonds, autor monografii „II wojna światowa na morzu” to jeden z najlepszych współczesnych historyków zajmujących się dziejami marynarki wojennej. Ten były oficer U.S. Navy, i profesor Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych podjął się zadania ekstremalnie trudnego, jakim jest kompleksowe opowiedzenie czytelnikowi o wszystkich – tak wszystkich – działaniach wojennych prowadzonych na morzach i oceanach w latach 1939 – 1945. Prawdziwa cegła, bardzo obszerna monografia (niemal 900 stron) ukazała się na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Znak Horyzont. „II wojna światowa na morzu” stanowi kompletną narrację na temat bitew i konfrontacji morskich wszystkimi państwami biorącymi udział w największym konflikcie w dziejach.
I nie tylko tych. Symonds w swoim dziele znalazł też miejsce dla kilku innych operacji z morzem w tle, między innymi desantów. I tak duża część narracji obejmuje na przykład ewakuację Dunkierki, nalot na Pearl Harbour czy desant w Normandii. Zawsze przy tym autor w fajny sposób ukazuje jak współpracowały ze sobą różne rodzaje wojsk. Co ciekawe jednak podczas lektury napotkałem liczne i szczegółowe opisy epizodów, o których wcześniej słyszałem jedynie z nazwy lub usłyszałem o nich po raz pierwszy. Nie jestem zbytnim pasjonatem II wojny światowej zatem o wydarzeniach takich jak Operacja Pedestal czy działania adm. Williama Halseya. Istotną zaletą pozycji jest też przedstawienia związanych z działaniami wojennymi aspektów technologicznych czy przemysłowych.
Trzeba przyznać, iż pozycję czyta się bardzo dobrze i w miarę szybko. Narracja jest ożywiona a dzięki stylowi autora i znakomitemu tłumaczeniu Fabiana Tryla nieraz czyta się ją jak powieść. Niestety przez jej spore rozmiary, cóż taka seria, czasami ta lektura staje się problematyczna. Szczególnie gdy chcę się poczytać w pozycji horyzontalnej przed snem.
„II wojna światowa na morzu” jest pięknie wydana, jak przystało na wydawnictwo. Wydawca opatrzył publikację 23 mapami oraz sporą ilością rycin i fotografii, co pozwala śledzić opisywane wydarzenia. Na uwagę zasługuje też bogaty aparat badawczy i doskonała konsultacja merytoryczna, jaką przeszło polskie wydanie.
Lekturę publikacji mogę polecić każdemu. Jest po prostu świetna! Doskonały wydanie powoduje, że zacnie prezentuje się też na półce, co może połechtać ego i zaspokoić potrzebę posiadania u niejednego książkoholika.
W imieniu portalu historykon polecam każdemu!
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Ocena recenzenta: 6/6
Dawid Siuta