Inscenizacja historyczna „Cud nad Wisłą” 2015 w Toruniu | Fotorelacja

Genezy Święta Wojska Polskiego nie trzeba przybliżać. Wystarczy wspomnieć, że związana jest ona z wojną polsko-bolszewicką i fakty powinniśmy skojarzyć. Co więcej, złożyło się tak, że Święto WP przypada 15 sierpnia, czyli w liturgiczne święto Wniebowzięcia Matki Boskiej, co poskutkowało dniem wolnym od pracy. Pomaga to przy organizacji różnych wydarzeń związanych z tym świętem, z wojną polsko-bolszewicką czy ogółem z Wojskiem Polskim.
Nie inaczej było w Toruniu. Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe postanowiła zorganizować inscenizację historyczna w fosie zamkowej. W całym wydarzeniu wzięły udział również grupy rekonstrukcyjne z Torunia i Bydgoszczy – GRH Dywizjon SMOK oraz GRH Drużyna Szturmowa. Przedsięwzięcie podzielone było na cztery części. Na początku potyczka z okresu I wojny światowej, następnie „Werbunek do polskiego wojska”, „Atak Bolszewików na polskie pozycje” i w końcu „Cud nad Wisłą”. Między poszczególnymi scenkami zainteresowana publiczność mogła zejść do fosy, porozmawiać z odtwórcami, przejść pokaz
owy werbunek, czy zrobić sobie zdjęcie przy czołgu Renault FT-17, który robi karierę również na wielkim ekranie („Bitwa Warszawska”). Obecność publiczności w fosie opóźniała nieco start poszczególnych scenek, ale nie ma się co dziwić, bo nie co dzień można sobie zrobić zdjęcie z gwiazdą filmową (ów czołg), wziąć do ręki karabin, czy po prostu porozmawiać z kimś, kto się zna na rzeczy i dokształcić się.
Trzeba przyznać organizatorom, że całość była ciekawym przedsięwzięciem przyzwoicie zorganizowanym, tym bardziej, że Fundacja MHW po raz pierwszy zabrała sie za organizację tego wydarzenia. Można było liczyć na komentarz jak i rys historyczny wszystkich wydarzeń a czas między scenkami okraszono odpowiednią ścieżką dźwiękową.
Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Judyta Anna Rykowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*