W ostatni, 9 piątek września wrocławscy melomanii mieli okazję nie tylko obejrzeć wiele starych i pięknych instrumentów, min., fortepian, na którym grał młody Amadeusz Mozart.
Wiele instrumentów prezentowanych podczas wrocławskiej wystawy wyszło spod ręki Franza Hirchsberga. Wrocławski mistrz pracował we Wrocławiu od 1869 roku i skutecznie starał się o udoskonalanie swoich instrumentów. W 1873 roku dostał pięcioletni patent na róg swojego pomysłu. Mały róg, nazwany „Fürst-Pless”, okazał się idealny. Z polecenia księcia, pszczyński muzyk i księgarz J. Rosner spisał i uporządkował ponad 40 sygnałów – organizacyjnych, pokotu i marszów, które w 1878 roku wydał w formie książeczki z zapisem nutowym. Część tych sygnałów była znana i używana już wcześniej, inne komponowano na bieżąco. Do dziś są używane. Podczas wystawy można obejrzeć nie tylko dzieła Hirscherga. Jednym z cenniejszych eksponatów jest fortepian na którym koncertował 9 letni Mozart.
Źródło: wroclaw.wyborcza.pl
Fot.: Portret Mozarta, Josepha Langego z 1782. Fot. Wikipedia Commons.
Piotr Rapiński
Może nie każdy lubi muzykę tamtych czasów, ale jak się jest bliżej instrumentów, to można lepiej się wczuć w klimat. Sama od czasu do czasu coś sobie odsłucham od mistrzów 🙂