Książka Jak przechytrzyliśmy i przeżyliśmy hitlerowców R. Dziarskiego to poruszająca opowieść o odwadze, miłości i heroizmie w czasach największego okrucieństwa. Historia polsko-żydowskiej pary, która przeciwstawiła się nazistowskiej machinie zagłady, ratowała innych i walczyła o przetrwanie, ukazuje, jak zwykli ludzie potrafią dokonywać niezwykłych czynów w najbardziej nieludzkich warunkach. Książkę tę nasz portal objął patronatem medialnym. Serdecznie zachęcamy do zwrócenia uwagi na tę pozycję!
Podczas II wojny światowej młoda Polka i jej żydowski mąż podejmują heroiczną walkę przeciw hitlerowskiemu reżimowi, odmawiając podporządkowania się przeznaczeniu, jakie naziści wyznaczyli Żydom. Z narażeniem życia uciekali przed nazistami i sowietami, wielokrotnie ukrywając się i balansując na granicy życia i śmierci.
Pomimo grozy wojny, stawiali czoła nie tylko okrutnej okupacji, ale również antysemityzmowi w polskim społeczeństwie. Ich działania obejmują ratowanie Żydów z warszawskiego getta i obozu pracy, aktywne uczestnictwo w powstaniu warszawskim oraz dramatyczne próby przetrwania po wpadnięciu w niewolę.
To poruszająca opowieść o nadziei w obliczu tragedii, ukazująca, jak wojna ujawnia zarówno najgorsze, jak i najlepsze cechy ludzkiej natury. W książce przedstawiono, jak odwaga i solidarność mogą przekształcić zwykłych ludzi w bohaterów. Historia ta nie tylko uwiecznia trudne wybory i czyny bohaterów, ale także stanowi świadectwo tego, co znaczy być człowiekiem w najtrudniejszych warunkach.
Książka zawiera również obszerny komentarz dotyczący polsko-żydowskich relacji, analizujący ich złożoność i aktualne znaczenie doświadczeń II wojny światowej oraz Zagłady.
Cytaty z recenzji amerykańskiego wydania
Książkę czyta się jak thriller o wartkiej akcji z opowieściami o […] ucieczkach, udziale w Powstaniu Warszawskim i kolejnych aresztowaniach […] Niezwykła opowieść o niezgłębionej grozie. Trzon całej historii stanowi niezwykła kobieta i jej rodzina, która nie tylko nie pozwoliła nazistom na ich eksterminację, ale także uratowała innych. Dla czytelników, którzy lubią historię, studia judaistyczne i historie o tematyce ludzkiej.
— Library Journal
Dziarski debiutuje dynamiczną narracją […] oddaje w namacalny sposób, w pierwszej osobie, w czasie teraźniejszym, niezwykłą historię kobiety, która kierowała się przekonaniem, że »każde życie jest cenne«, aby ratować obcych. […] To godny hołd złożony niezwykłej odwadze niezwykłej kobiety.
— Publishers Weekly
Historię Zofii Sterner w książce Jak przechytrzyliśmy i przeżyliśmy hitlerowców czyta się jak kryminał. Nie można się oderwać. To, co czyni tę książkę wyjątkową, to fakt, że pamiętnik jest osadzony w historii Polski pod okupacją niemiecką i po wyzwoleniu bez wybielania antysemityzmu, który istniał, a jednocześnie opisuje niebezpieczne życie Polaków. Jeśli Polacy i Żydzi będą w stanie uznać cierpienie każdej grupy, tak jak zrobił to Roman Dziarski, być może będą w stanie przezwyciężyć kwestię, kto najbardziej cierpiał, i współpracować, aby uczyć historii II wojny światowej i jej następstw.
— z przedmowy Evy Fogelman, autorki nominowanej do nagrody Pulitzera książki Conscience & Courage (Sumienie i odwaga)
W ogromnej literaturze poświęconej Holokaustowi niewiele jest wspomnień opowiadanych z punktu widzenia ratujących. Dokonana przez Romana Dziarskiego rekonstrukcja historii polsko-żydowskiej pary pod okupacją niemiecką wyróżnia się przedstawieniem wydarzeń z perspektywy Zofii, etnicznej Polki zamężnej z Żydem i członkiem polskiego ruchu oporu, Wacławem Sternerem. Zgodnie z nazistowskimi prawami rasowymi oboje mają przywdziać opaskę z gwiazdą Dawida i zgłosić się do warszawskiego getta, czego odmawiają, ryzykując po tzw. aryjskiej stronie. Związana z polskim podziemiem i środowiskiem zasymilowanych Żydów warszawskich para bierze udział w czymś w rodzaju oddolnej akcji ratunkowej »Żegoty«, która pomaga dziesiątkom Żydów uciec z getta. Opowieść, przerywana sprzecznymi z intuicją zwrotami akcji, ukazuje trudność generalizowania stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej i później. Ta twórcza opowieść, zebrana w całość na podstawie źródeł znalezionych w rodzinnym archiwum przez autora, siostrzeńca bohaterów, ratuje tę niezwykłą historię od zapomnienia.
— Tomasz Frydel, Uniwersytet Concordia
Cytat z wywiadu z bohaterką książki
Marek Halter w swojej książce La force du Bien (Siła dobra) pisze o Zofii Sterner: „jest taka ufność… taki dar, taka obfitość Dobra! Bardzo mnie to wzrusza, kiedy Zofia Sterner opowiada mi, jak wyprowadzała swoich podopiecznych z getta. […] Przez całą okupację Sternerowie całym sercem i duszą poświęcali się sprawie, którą dobrowolnie wybrali: ratowaniu Żydów, dodawaniu im otuchy i pomaganiu im w znalezieniu bezpiecznego miejsca z dokumentami w kieszeni.
Roman Dziarski, urodzony i wykształcony w Polsce, po obronie doktoratu w 1977 roku wyemigrował do USA. Rozpoczął tam karierę naukową w dziedzinie immunologii i mikrobiologii, która zaowocowała 150 publikacjami, piętnastoma tysiącami cytowań i miejscem w gronie 0,7% najlepszych naukowców na świecie.
Jego osiągnięcia naukowe, kariera zawodowa i publikacje naukowe są szczegółowo udokumentowane w biografii na Wikipedii. Obecnie jest emerytowanym profesorem na Indiana University. Pasjonuje się historią II wojny światowej i Zagłady oraz pomocą prześladowanym.