Jakub Bargiełowski

25 lipca 1921 roku urodził się Jakub Bargiełowski

Tego dnia 1921 roku urodził się Jakub Bargiełowski, pilot WP i as myśliwski II wojny światowej

Jakub Bargiełowski urodził się w Garbowie, nieopodal Lublina, w 1921 roku. Po ukończeniu szkoły powszechnej, wstąpił do Szkoły Podoficerów dla małoletnich w Bydgoszczy. Szkolił się na przyszłego pilota myśliwskiego. Przed wybuchem II wojny światowej był uczniem Wyższej Szkoły Pilotażu w Ułężu. Na początku września szkoła został ewakuowana w kierunku Rumunii. Jednak po wkroczeniu sowietów 18 września, trafił on do niewoli.

Jako podoficerowi, udało mu się uniknąć losów starszym stopniem kolegów. Trafił do pracy w kamieniołomach nad Morzem Czarnym. Docelowo trafił na Syberię, gdzie pracował w tajdze przy wycince drzew. Z czasem podupadł na zdrowiu. Z wycieńczenia i niedożywienia chorował na czasową ślepotę, biegunkę i paraliż szkorbutowy.

22 czerwca 1941 roku Niemcy zaatakowały ZSRR. W wyniku podpisania układu Sikorski-Majski, 4 września 1941 roku Jakub Bargiełowski został zwolniony z łagru. Wraz z kilkoma pilotami udało mu się dotrzeć do portu w Archangielsku, skąd odpłynął do Greenock w Szkocji. Stan zdrowia nie pozwolił mu uczestniczyć w szkoleniach. Dopiero po całkowitym wyleczeniu w styczniu 1943 roku rozpoczął szkolenie w 16 SFTS w Newton.

We wrześniu rozpoczął szkolenie pilotażu myśliwskiego. 24 stycznia 1944 roku został przydzielony do 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”, latającego na samolotach Supermarine Spitfire V. Po przeszkoleniu wiosną 1944 roku zaczął latać na Mustangach III. Na tych ostatnich odniósł swe największe sukcesy:

  • 12 czerwca 1944 roku nad Francją zestrzelił dwa Focke-Wulfy
  • 24 czerwca uszkodził Bf 109
  • 18 sierpnia, w czasie słynnego „Rodeo 385”, w rejonie Beauvais strącił kolejne dwa Fw 190, a dwa inne uszkodził
  • W lecie 1944 r. 315. Dywizjon zwalczał także niemieckie bomby latające V-1. Bargiełowski zniszczył trzy z nich, wszystkie samodzielnie.
  • Swój piąty samolot, dający mu honorowy tytuł asa, zestrzelił 2 grudnia 1944 r. w czasie eskorty Beaufighterów nad Norwegię.

W kwietniu 1945 roku został instruktorem w jednostce 61 OTU, gdzie służył do 24 lipca. Ponownie skierowano go do Dywizjonu 315. W listopadzie 1945 został przydzielony do Dywizjonu 303.

W Wielkiej Brytanii pozostał do momentu rozwiązania Polskich Sił Powietrznych. Resztę życia spędził w Australii, gdzie zmarł 21 lutego 2010 roku.

Czy wiesz, ilu wrogów zestrzelił najskuteczniejszy as myśliwski lotnictwa? Dowiedz się.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*