Jedna z najdroższych monet świata 100 dukatów Zygmunta III Wazy trafiła na licytację

W Stanach Zjednoczonych w domu aukcyjnym Classical Numismatic Group INC, na licytację została wystawiona jedna z najdroższych monet świata 100 dukatów Zygmunta III Wazy. Wśród numizmatów jest to biały kruk, który ma średnicę 70 mm i wagę 348,31 gramów. Dom aukcyjny szacuje, iż uzyska ze sprzedaży monety 2 mln dolarów.

100 dukatów nie było monetą obiegową a bardziej medalem, który z woli króla był bity i służył jako podarunek. Z tego powodu wybito tylko kilka egzemplarzy.  Zaprojektowana została przez jednego z najwybitniejszych ówczesnych europejskich medalierów, Samuela Ammona (1591–1622), pochodzącego z Schaffhausen w Szwajcarii, a mieszkającego w Gdańsku. Moneta wybita została w mennicy bydgoskiej w 1621 r. w złocie wysokiej próby 967, ma 70 mm średnicy i waży 348,31 g.

Moneta na ostatniej aukcji została sprzedana za 1,38 mln dolarów prywatnemu kolekcjonerowi z Niemiec. Udział w niej brał również Zamek Królewski jednak ostatecznie licytację przegrał.


AW

One Comment

  1. Marcin Kosa

    „Moneta na ostatniej aukcji została sprzedana za 1,38 mln dolarów prywatnemu kolekcjonerowi z Niemiec.”
    Pewnie Hans ją kupił, żeby ją przetopić na swaste. I tak nie ma co z kasą robić, a tak możesz coś Polskiego znów rozdupcyć.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*