Od końca października dostępne są nowe serwisy internetowe Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Przed nami kolejne wyzwanie! Jesteśmy pewni, że uda nam się tak samo jak z mediami społecznościowymi!
Internet to rewelacyjne narzędzie do komunikacji, przekazywania (i oczywiście pozyskiwania) różnorodnych informacji. Bardzo przydatne jest także muzeom, o czym zresztą jako muzealnicy przekonujemy się od lat. Ale internet to świat dynamiczny, stale rozwijający się, dający nowe możliwości. Jeżeli odpowiednio szybko się do nich nie dostosowujemy, nasze muzealne serwisy stają się same w sobie muzeami. Internet to oczywiście również ważne dziś narzędzie edukacyjne i popularyzatorskie. Niestety, można z niego czerpać wiedzę i „wiedzę”. Mniej wyrobionym w danej tematyce trudno jest czasami oddzielić jedną od drugiej. Ważne jest zatem zaufanie do tego, kto ową wiedzę przekazuje.
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie od końca października br. udostępnia trzy nowe serwisy internetowe. Pierwszym jest premierowa odsłona strony internetowej muzeumgniezno.pl. Prócz tego, że jest ona lepiej dostosowana do najnowszych trendów, w porównaniu do poprzedniej edycji zawiera dwie istotne nowości. Pierwszą jest katalog zbiorów, w którym prezentujemy nasze zabytki. Oczywiście nie wszystkie od razu – mamy ich przecież kilkanaście tysięcy! Drugą nowością jest „podstrona” Interaktywnego Muzeum Gniezna. Nasza podstawowa działalność obejmuje początki państwa polskiego, jednak zajmujemy się również historią miasta, w którym mamy swoją siedzibę. Tę część naszej działalności prezentuje właśnie IMG.
Drugim naszym przedsięwzięciem jest portal internetowy wczesneśredniowiecze.pl. Przeznaczony jest on dla tych wszystkich, którzy interesują się początkami naszego państwa oraz wczesnym średniowieczem w ogóle. Projektując go, korzystaliśmy z doświadczeń istniejących już portali (takich jak Historykon), które z powodzeniem popularyzują wiedzę na temat historii. Czym więc będzie się odróżniał? W naszym zamyśle ma to być miejsce, w którym historycy, archeolodzy, historycy sztuki – słowem wszyscy badacze zajmujący się tym okresem – będą w przystępny sposób dzielili się swoją wiedzą. Nie chodzi nam o pokazywanie „prawdy” historycznej, a o rzetelną prezentację stanu badań, czyli tego, co wiemy na temat interesującego nas wycinka przeszłości. Do współpracy zapraszamy również odtwórców, którzy mają wiele ciekawego do powiedzenia, w szczególności w kwestiach związanych z ówczesnym życiem codziennym.
Trzeci wreszcie serwis to „M3P Mobilny Przewodnik”, z którego korzystać można za pomocą własnych urządzeń mobilnych na terenie samego Muzeum. Nie jest to aplikacja, którą ściąga się na smartfon – takie rozwiązania, z różnym skutkiem, przerabialiśmy wcześniej. Dzięki nowemu rozwiązaniu będzie można zwiedzać nasze Muzeum z audioprzewodnikiem. Znajdzie się w nim wiele ciekawych informacji związanych z wystawami, a w przyszłości także filmy i muzyka – odnoszące się do naszej działalności i historii.
Serwisy ruszają od końca października i… prowadzone będą przez wiele lat! Obiecujemy, że będziemy je regularnie uzupełniać o nowe treści. Bo przecież nie jest sztuką stworzyć kolejny serwis internetowy, sztuką jest go prowadzić! A wszystkich badaczy wczesnego średniowiecza chętnych do współpracy przy portalu wczesneśredniowiecze.pl – zapraszamy do współpracy.