Już dzisiaj dowiemy się kto i dlaczego chciał porwać Stanisława Augusta Poniatowskiego

Dzisiaj o 18:00 na kanale naszego redaktora naczelnego Andrzej Włusek – Historia poza horyzont będziemy mogli zobaczyć film, z którego dowiemy się kto i dlaczego chciał porwać króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W naszej tradycji nie było przyzwolenia na podnoszenie ręki na króla. W nowożytnej historii Polski jedynie możemy spotkać dwa takie incydenty. Pierwszym z nich był zamach na króla Zygmunta III Wazę, a drugim było porwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. I jeśli w tym pierwszym przypadku mamy odczynienia najprawdopodobniej z chorym psychicznie człowiekiem, którym targnął się na życie monarchy, to już w tym drugim była to przemyślana i wyrachowana polityczna gra opozycji.

Porwanie Stanisława Augusta było związane z chęcią detronizacji monarchy przez konfederatów barskich. Jednak nie wiemy do końca jakby miała się odbyć detronizacja. Jednym z najgorszych scenariuszy, a zarazem bardzo realnych było zabicie król, gdyż w swojej propagandzie konfederaci cały czas o tym mówili. A o tym jak przebiegła cała akcja porwania, jak się zakończyła, kto brał w niej udział i był jej inspiratorem dowiemy się w dzisiejszym odcinku, na który serdecznie zapraszamy.

TUTAJ znajdziesz kanał.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*