Już w niedzielę odbędzie się Dzień Szabli w Warszawie | Patronat medialny

Wystawa szabli, pokazy szermiercze, kawalerzystów, sokolników oraz panel wykładowy. Cały dzień 11 października w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego będzie poświęcony polskiej broni narodowej. Będzie można ją wziąć do ręki i spróbować swoich sił w roli szermierza. Wstęp wolny.

Polak, Węgier – dwa bratanki, i do szabli i do szklanki…”. Podczas wydarzenia będziemy celebrować przyjaźń polsko-węgierską skupiającą się – jak głosi powyższe przysłowie – na szabli właśnie.

Rozpoczniemy od oprowadzenia po wystawie przygotowanej specjalnie na tę okazję pod wiele mówiącym tytułem „Polak, Węgier – bratanki od szabli”. Bohaterami wystawy są wielcy Polacy, których historia połączyła z Węgrami oraz odwrotnie – Węgrzy, którzy wpłynęli na losy Polski. Będzie można zobaczyć piękne szable, mundury oraz litografie będące świadectwem niezwykłej zażyłości między dwoma narodami – zachęca Jarosław Buć, główny instruktor Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Oprowadzanie po wystawie rozpocznie się o 10.45 i poprowadzi je Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Kolejnym punktem programu będzie pokaz kawalerii, która zaprezentuje elementy musztry zgodnej z Regulaminem Kawalerii z 1938 roku oraz sposób władania szablą i lancą z konia. Odbędzie się również wspólny pokaz kawalerii z sokolnikami.

Podczas panelu wykładowego dwaj węgierscy przyjaciele, Ákos Engelmayer i János Tischler, opowiedzą o światowym fenomenie, jakim jest przyjaźń pomiędzy dwoma narodami. Będziemy też wspominać znakomitego fechmistrza mjr. Jánosa Keveya, ojca sukcesów polskich szermierzy sportowych z Jerzym Pawłowskim na czele.

Spotkanie zamknie seria pokazów szermierczych w wykonaniu instruktorów i uczniów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą oraz gości z Węgier. Przybliżą one nie tylko wartość bojową szabli, ale przede wszystkim jej znaczenie historyczne jako symbolu pragnienia wolności.

Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą przy współpracy Muzeum Wojska Polskiego oraz Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej Ambasady Węgier w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury.

Dodatkowe informacje: www.szermierkaszabla.pl

Program Dnia Szabli

Uwaga! Godziny mogą ulec zmianie

WYSTAWA – oprowadzanie, godz. 10.45-12.00, hol Muzeum Wojska Polskiego

Polak, Węgier – bratanki od szabli” – ekspozycja czasowa w Muzeum Wojska Polskiego zorganizowana przez Węgiersko-Polską Szkołę Szermierki Szablą. Z tysiącletniej przyjaźni polsko-węgierskiej wyjęliśmy najmocniejsze akcenty. Zgromadzone eksponaty przypomną nam historię tej niecodziennej zażyłości. Większość z nich pochodzi z węgierskich kolekcji nigdy wcześniej nie prezentowanych w Polsce. Oprowadzanie: Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą.

KAWALERIA I SOKOLNICY, godz. 12.00-13.00

park Muzeum Wojska Polskiego

Widowiskowy pokaz umiejętności kawalerzystów, którzy oprócz musztry zaprezentują sposób posługiwania się szablą oraz lancą z konia. Po raz pierwszy wystąpią też we wspólnym pokazie z sokolnikami.

WYKŁADY, 13.00-14.15

namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego (miejsca siedzące)

Polacy i Węgrzy – niezwykła przyjaźń sąsiedzkich narodów fenomenem na skalę światową

Ákos Engelmayer, ambasador Węgier w Warszawie w latach 1990-1995

dr János Tischler, historyk, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie

Wspomnienie mjra Jánosa Keveya – czołowego fechmistrza wojskowego Instytutu Miklosa Toldiego przed wojną, wybitnego trenera szermierki sportowej po wojnie

Norbert Máday, założyciel Węgierskiej Szkoły Szermierki Szablą przybliży historię powstania i działalności Instytutu Instytutu Miklosa Toldiego

Zbigniew Grodner – uczeń Jánosa Keveya

Michał i Piotr Pawłowscy – synowie Jerzego Pawłowskiego, szablisty wszech czasów, ucznia Jánosa Keveya)

POKAZY SZERMIERKI SZABLĄ, godz. 14.15-15.15

namiot konferencyjny na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego

Węgiersko-Polska Szkoła Szermierki Szablą wystąpi z serią pokazów szermierczych. Instruktorzy oraz uczniowie szkół z całej Polski oraz goście z Węgier zaprezentują sposób władania szablą wywodzący się z elitarnego Instytutu Miklosa Toldiego. W pokazach przypomnimy nie tylko wartość bojową szabli, ale przede wszystkim jej wagę historyczną. To broń narodowa zarówno Polaków, jak i Węgrów. Przez wieki służyła obu krajom do walki o niepodległość. Uczyniło z niej to coś więcej niż broń – symbol pragnienia wolności.

DODATKOWE ATRAKCJE, godz. 10.30-15.00

plener Muzeum Wojska Polskiego

Warsztaty szermierki dla dzieci i dorosłych prowadzone przez instruktorów Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą

Stoiska z kuchnią węgierską, przy których będzie można skosztować oraz zakupić tradycyjne węgierskie produkty

Stoiska z książkami o tematyce historycznej, skupiające się na literaturze o szabli

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*