M. A. Koprowski, Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków
Niezwykła publikacja Marka Koprowskiego, Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków, przedstawia dzieje zbrodni wołyńskiej z perspektywy osób, które bezpośrednio były zamieszane w wydarzenia tamtych lat. Autor w swojej publikacji przytacza wspomnienia banderowców, dzięki czemu czytelnik może zapoznać się z ich poglądami na temat zbrodni w Wołynie. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów historii Polski w XX wieku, zwłaszcza dla zainteresowanych historią Polaków w Kresach Wschodnich.
Marek A. Koprowski jest pisarzem, dziennikarzem oraz reporterem, zajmującym się problematyką wschodnią oraz losami Polaków na wschodzie. Do innych znanych jego publikacji można zaliczyć także: Wołyń- Wspomnienia ocalałych ( dwa tomy) oraz Krwawa epopeja Polaków.
Koprowski w swojej publikacji porusza niezwykle ważny, oraz aktualny temat. Zbrodnia wołyńska jest jedną z najbardziej wrażliwych kwestii w relacjach między Polską, a Ukrainą. Wśród Polaków, zwłaszcza mieszkających na wschodzie, pamięć o okropnościach minionych lat jest wciąż żywa. Koprowski w swojej książce, stara się przybliżyć czytelnikowi sylwetki oprawców, którzy należąc do różnych ukraińskich organizacji takich jak UPA, czy OUN, dokonywali straszliwych zbrodni na Polakach. Temat poruszany przez autora wydaje się kontrowersyjny, ale jest bardzo ważny z punktu widzenia uczczenia pamięci poległych Polaków. Każdy z rozdziałów opowiada osobną historię konkretnych ludzi, którzy uczestniczyli w zbrodni wołyńskiej. Autor opowiada losy tych ludzi przed II wojną światową, jak również początki ich działalności w organizacjach takich jak UPA czy OUN. Przedstawiona została również ich rola podczas zbrodni wołyńskiej, by ostatecznie ukazać ich dzieje po zakończeniu wojny. Koprowski przytacza relacje osób, które znały zbrodniarzy, oraz należeli do organizacji banderowskich. Dzięki zastosowaniu wspomnień żołnierzy banderowskich, czytelnik może poznać sposób spostrzegania zbrodni wołyńskiej z perspektywy zbrodniarzy. Książka nie zajmuje się dziejami II wojny światowej, opisuje jedynie poszczególnych zbrodniarzy wołyńskich. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu oprawcy z Wołynia nie są osobami anonimowymi.
Sama konstrukcja pracy wydaje się być bardzo przemyślana i odpowiednia. Styl autora nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest przyjemny w odbiorze oraz przystępny dla czytelnika mniej zorientowanego w temacie. Ciekawym urozmaiceniem są ilustracje znajdujące się w wewnątrz publikacji, przedstawiające m.in. fotografie bohaterów książki. Minusem jest zbyt mała bibliografia, ponadto powoływanie się w niej na wikipedię też nie jest dobrze widziane. Mimo tych mankamentów, lektura jest bardzo ważna, ponieważ przedstawia w nowym świetle zbrodnię wołyńską.
Podsumowując pozycja ta jest obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem zbrodni wołyńskiej. Dzięki przystępnemu językowi książki, osoba niemająca dużej wiedzy na temat omawianego zagadnienia jest w stanie na podstawie tej lektury znacznie poszerzyć swoją wiedzę o osobach zaangażowanych w zbrodnię wołyńską.
Wydawnictwo: Replika
Ocena recenzenta: 5,5/6
Marcin Zawadzki