„Kartograficzne arcydzieło”. Wspaniała mapa z XVI wieku pokazuje świat pełen centaurów i jednorożców

Rzadka, 60-stronicowa mapa świata stworzona w epoce renesansu, została wreszcie pokazana światu w tak sposób, jaki zamierzał ją pokazać jej twórca: z jej „żywymi” stronami ułożonymi w koło, pokazującymi widok świata z lotu ptaka.

Oszałamiająca, bogato zdobiona mapa przedstawia świat zamieszkały przez mityczne stworzenia, w tym jednorożce, centaury i syreny. Nazywam to kartograficznym arcydziełem manuskryptu, powiedział G. Salim Mohammed, szef i kurator Centrum Map Dawida Rumsey’a na Uniwersytecie Stanforda, który we wrześniu uzyskał mapę z 1587 roku

Historycy są w posiadaniu jedynie kilku podstawowych informacji na temat kartografa, który stworzył mapę. Urbano Monte (1544-1613) był szlachcicem mieszkającym w Mediolanie, w północnych Włoszech. Gdy miał 35 lat, Monte poślubił 18-letnią Margaritę Niguardę, mieli czterech synów i jedną córkę. Ze względu na status rodzinny i zamożność Monte nie musiał pracować. Zamiast tego spędzał czas na zbieraniu książek do swojej słynnej biblioteki i realizował zainteresowania naukowe. W wieku 41 lat Monte zainteresował się kartografią. Wizyta w pierwszej japońskiej ambasadzie w Europie, która powstała w Mediolanie w 1585 roku, w szczególności wzbudziła jego zainteresowanie japońską geografią. Co więcej, „mapy murale” zyskiwały coraz popularność w tym czasie. Monte polegał na współczesnych źródłach, aby stworzyć mapę. Rozpoczął ten projekt, aby skonsolidować wiedzę geograficzną – powiedział Mohammed.

Mapa wykorzystuje unikalną perspektywę arktyczną. Projekcja jest bardzo niezwykła jak na swój czas i dość dokładnie wykonana – powiedział Mohammed dla Live Science. Poza narysowaniem tego, co wiedział o światowych kontynentach i wyspach, Monte nakreślił mapę z ilustracjami fantastycznych bestii, w tym jednorożców, syren, gryfów, a nawet olbrzymiego ptaka niosącego słonia. Zaznaczył także przywódców politycznych i ich siły zbrojne, w tym Filipa II z Hiszpanii i kilka statków z jego hiszpańskiej Armady rozsianych po oceanie Pacyfiku i Atlantyku. Co ciekawe, mimo że Monte spotkał się z japońską delegacją, zaznaczył japońskie wyspy poziomo zamiast pionowo. Jednakże, uczynił on Japonię dość dużą.

Gdy uzyskano mapę, najwcześniejszy z trzech zachowanych oryginałów Monte, strony zostały osadzone jak książka, lecz atlas zawierał instrukcje, jak Monte chciał ukazać mapę. Po zeskanowaniu każdej z sześćdziesięciu stron naukowcy byli w stanie cyfrowo złożyć mapę o wymiarach 3×3 m, tak jak chciał Monte. Pomysł polegał na tym, aby ją ułożyć i zawiesić na ścianie z otworem w środku, tak aby można było ją przesunąć jak dysk, powiedział Mohammed. Ten montaż sprawił, że ​​jest to największa mapa świata stworzona w okresie renesansu, dodał.

Na Uniwersytecie Stanforda, gdzie uczeni badają rzadką mapę, można zobaczyć oryginalny manuskrypt, jego wydrukowaną kopię i cyfrową wersję na ekranie dotykowym. Są również dostępne w Internecie.

Źródło: livescience

Fot.: Courtesy of David Rumsey Map Collection

2 komentarze

  1. Weronika Huss

    czemu nie ma ani jednej fotki tej niezwykłej mapy ? 🙁

  2. marcin nowy

    zauwazyli stwory morskie a tego ze 80 lat po odkryciu Kolumba, Ameryki są zbyt dokładne jak na tamte czasy to juz nie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*