Kolejne odkrycie bułgarskich archeologów

Zespół archeologów prowadzących pracę wykopaliskowe na obszarze bułgarskiego miasta Płowdiw (starożytne Philippopolis) dokonał kolejnego odkrycia. Tym razem udało im się odkopać pozostałości dwóch fundamentów, które przypuszczalnie stanowią pozostałość wielkiego rzymskiego łuku triumfalnego z I wieku n.e.

Zespół bułgarskich archeologów, pracujący pod przewodnictwem profesor Eleny Bozhinovej oraz profesora Komena Staneva dokonał kolejnego odkrycia. Kontynuując pracę ratunkowe na prywatnej posesji w pobliżu cerkwi świętej Małgorzaty Antiocheńskiej, odkopał fragmenty dwóch fundamentów pochodzące z czasów rzymskich. Najprawdopodobniej są to fragmenty dwóch baz, na których był osadzony łuk triumfalny. W przeszłości były ułożone symetrycznie po obu stronach szerokiej na ok. 7 metrów ulicy, która w IV wieku n.e. miała swój początek we wschodniej bramie miasta. Profesor Bozhinova powiedziała w wywiadzie dla gazety Plovdivtime, że zachodnia baza została dość dobrze odsłonięta natomiast wschodnia w większości pozostaję wciąż pod powierzchnią deptaku Borysa III, który nie został objęty pracami. Lokalny dziennik Martisa podał, że odkopana baza ma ok 3,6 metra wysokości i została wykonana z kilku piaskowych bloków, ważących po ok. 3-4 tony. Profesor Bozhinova wyjaśniła, że Rzymianie użyli do budowy łuku piasku, a nie sjenitu, w który obfituję ów obszar, ponieważ jeszcze nie przetwarzali go w tamtym okresie.

Opisane powyżej odkrycie jest kolejnym dokonanym przez ten sam zespół badaczy w tym samym miejscu. Na przestrzeni ostatniego miesiąca informowaliśmy na łamach naszego portalu o odnalezieniu fragmentów talerza pochodzącego z Egiptu oraz fragmentów muralu. Przekazaliśmy również informację o odkryciu pozostałości rzymskiego grobowca na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Płowdiwie. Oprócz opisanych przez nas odkryć wspomniana ekipa odkopała także inskrypcję z 303 n.e., której treść sławi cesarza Dioklecjana.

Seryjny charakter odkryć spowodował konieczność powołania przez bułgarskiego ministra kultury specjalnej komisji, która ma na celu podjęcie decyzji o dalszych działaniach. Takiej konsultacji wymaga bułgarskie prawo. Najprawdopodobniej podjęta zostanie decyzja o kontynuacji prac wykopaliskowych. Rozważana jest również możliwość przeniesienia odkopanej bazy do muzeum.

Źródło: archeologyinbulgaria.com, archeology,org
Fot. Wikimedia Commons

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*