Grupa polskich archeologów z Poznania odkryła najprawdopodobniej pradziejowe centrum kultu w Egipcie. Liczy ono sobie ponad 5 tysięcy lat.
Archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z Poznania odkryli liczne kurhany, a także kamienne budowle. Według badaczy są to pozostałości po centrum kultowym, które liczy sobie ponad 5 tysięcy lat. Odkrycia dokonano w Berget el-Szeb na Pustyni Zachodniej, około 150 kilometrów na zachód od Abu Simbel.
Najciekawszym dla badaczy odkryciem są tzw. skrzynie, a więc wydrążone w piasku jamy o wymiarach około 2 metry na 0,8 metra przykryte dwuspadowym dachem. Wewnątrz nich nie udało się odnaleźć żadnych ludzkich szczątków, ani przedmiotów, co raczej wyklucza fakt pełnienia przez nie funkcji grobów. Ich przeznaczenia jest na razie dla badaczy nie znane. Szczątki ludzkie, a dokładniej szczątki kilkuletniego dziecka, odkryto natomiast w jednym z kurhanów.
Badania w Egipcie prowadzone są w ramach programu Combined Prehistoric Expedition (CPE). Badania w rejonie Berget el-Szeb nadal będą kontynuowane.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Hubert Nowak