Kołobrzeg: morze wyrzuciło na brzeg fragment wraku samolotu z II wojny światowej

W okolicach Kołobrzegu, na plaży w Podczelu  morze odsłoniło fragment wraku samolotu z czasów II wojny światowej.  Wrak zauważył turysta, który o znalezisku niezwłocznie poinformował Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wrak udało się już wydobyć i przetransportować do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Z wstępnych oględzin znaleziska wynika, że był to prawdopodobnie samolot niemiecki. Identyfikacja wraku będzie utrudniona ponieważ morze wyrzuciło na brzeg tylko fragment metalowego szkieletu skrzydła i kilka stopionych elementów z aluminium.

Dyrekcja muzeum podkreśla, że na szczególne wyróżnienie zasługuje postawa turysty, który dokonał odkrycia szczątków samolotu. Nie tylko natychmiast powiadomił muzeum o dokonanym znalezisku, ale także cały dzień spędził na plaży, pilnując wraku, który mógł paść łupem złomiarzy.

„Zawsze prosimy o zgłaszanie informacji o odkrytych samolotach, czołgach lub innych obiektach, które powinny znaleźć się w polskich muzeach. To jedyna szansa by pamiątki historii ocalić”  – powiedział dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz.

Turysta, który poinformował muzeum o dokonanym odkryciu otrzyma oficjalne podziękowania.

Źródło: rmf24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*