Zbrodnia katyńska

13 stycznia 1944 roku została powołana komisja Burdenki, w sprawie rozstrzelania polskich jeńców w lesie katyńskim

Tego dnia 1944 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) powołało komisję śledczą pod nazwą „Specjalna komisja ds. ustalenia i przeprowadzenia śledztwa okoliczności rozstrzelania w lesie katyńskim polskich jeńców wojennych przez niemiecko-faszystowskich najeźdźców”

Komisja Burdenki, Specjalna komisja ds. ustalenia i przeprowadzenia śledztwa okoliczności rozstrzelania w lesie katyńskim polskich jeńców wojennych przez niemiecko-faszystowskich najeźdźców, została powołana na początku 1944 roku.

Na czele komisji ds. ustalenia i przeprowadzenia śledztwa okoliczności rozstrzelania w lesie katyńskim polskich jeńców wojennych przez niemiecko-faszystowskich najeźdźców stanął Nikołaj Nilowicz Burdenko, Naczelny Chirurg Armii Czerwonej i członek Akademii Nauk ZSRS. Komisja Burdenki pracowała w Katyniu od 13 do 24 stycznia 1944 roku.

W raporcie końcowym stwierdzono, że zbrodni na Polakach dokonali Niemcy między wrześniem a grudniem 1941 roku powielając wcześniejsze tezy funkcjonariuszy NKWD i Smiersza. W 1946 roku śmiertelnie już chorego Burdenkę odwiedził przyjaciel, były profesor Uniwersytetu w Woroneżu Olszański, któremu Burdenko wyznał:

Wykonując osobisty rozkaz Stalina pojechałem do Katynia, gdzie akurat rozkopywali mogiły. Śmierć [oficerów] nastąpiła w 1940 roku. Dla mnie jako lekarza był to oczywisty fakt niepodlegający żadnej dyskusji.

Comments are closed.