Kompleks religijno-klasztorny osmańskich derwiszy zostanie odrestaurowany

„Arabati Baba Teḱe”, jedna z najlepiej zachowanych osmańskich struktur znajdująca się w Tenovo (Macedonia), zostanie podana kompleksowej restauracji.

Za odrestaurowanie zabytku ba być odpowiedzialna Turecka Agencja Współpracy i Koordynacji (TIKA). Koordynator prac Teoman Tiryakim powiadomił, że przez agencję TIKA został podpisany protokół dobrej woli z Macedońskim Unią Islamską (Dyrekcją Spraw Religijnych) co ma sprawić, że prace związane z konserwacją zabytku ruszą do przodu. Tiryakim w rozmowie z Agencją Anadolu zwrócił również uwagę na to, że firma TIKA ma na swoim koncie od 2005 roku bardzo wiele projektów związanych z konserwacją zabytków na terenie Macedonii. Arabati Baba Teḱe było przedmiotem sporu majątkowego macedońskiej Unii Islamskiej wraz z Centrum Bektaşi od 2003 roku i do tej pory pracę restauracyjne były wstrzymane. W 2011 roku Arabati Baba Teḱe zostało odwiedzone w Prezydenta Turcjii Recepa Tayyipa Erdoğana, który dał instrukcje w sprawie rozwiązania sporu.

Kompleks Arabati Baba Teḱe został założony w 1538 roku przez Saddama Ali Baba bądź Sersema Ali Baba. Ta religijno-klasztorna struktura zajmuje powierzchnię 26,700 metrów kwadratowych i jest otoczona przez trzy metrowe mury. Pomimo głębokiej potrzeby odrestaurowania obiektu jest to nadal najlepiej zachowany kompleks religijny derwiszy na terenie Bałkan zachodnich.

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*