Kontrowersyjne znalezisko

Papirus mówiący o żonie Jezusa, został przebadany przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, stwierdzili oni, że znalezisko jest najprawdopodobniej autentyczne.

Naukowcy poddali wnikliwej analizie fragment koptyjskiego papirusu, na którym jest napisane: „Jezus, rzekł do nich – Moja żona”. Jeszcze do niedawna sądzono, że znalezisko to falsyfikat. Pierwszy raz szerszemu gronu papirus został zaprezentowany w 2012 roku przez Karen King, z Uniwersytetu Harvarda. Twierdzi ona, że jest to pochodząca z IV wieku n. e. kopia części „Ewangelii żony Jezusa”. Oryginalny tekst miałby już pochodzić z II wieku n. e.

Temat rodziny Jezusa powracał już niejednokrotnie. Sam papirus nie może być dowodem na to, że Jezus naprawdę miał żonę. Świadczy to raczej o tym, że jeszcze w II wieku istnieli chrześcijanie, którzy twierdzili, że jednak taka postać mogła Jezusowi towarzyszyć. – Komentuje całą sytuację Karen King. I zadaje pytanie: „ Mam nadzieje, że z pytania o autentyczność papirusu przejdziemy teraz do rozważań o jego znaczeniu dla historii chrześcijaństwa. Dlaczego to, czy Jezus był żonaty czy nie, ma aż tak duże znaczenie? Dlaczego reakcja ludzi na te doniesienia jest tak niesamowita?”.

 

Źródło:, TOKFM

 

Konrad Gruszczak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*