Dziewczyny kresowe, Marek Koprowski
Były już „Kobiety Kresowe” przyszła pora na dziewczyny! Z radością sięgam po książki, których bohaterkami są przedstawicielki płci pięknej. To swoiste odczarowywanie historii, będącej w większości domeną mężczyzn. Autor Marek Koprowski – znany dziennikarz i podróżnik, od ponad dwudziestu lat zajmuje się Wschodem oraz losami Polaków na tym obszarze. Na swoim koncie ma już książkę o zesłanych kobietach, najnowszą zaś poświęcił młodszym przedstawicielkom płci pięknej.
„Dziewczyny Kresowe” to wspomnienia dziewięciu kobiet pochodzących z Kresów lub ziem dawnej Rzeczypospolitej. Z dnia na dzień skończyło się beztroskie dzieciństwo, a zaczęła walka o każdy dzień przetrwania. Podoba mi się to rozgraniczenie na kobiety i dziewczyny, mimo, że znajdowały się w tych samych okolicznościach, na tych samych ziemiach, ich problemy były różne. Coś innego spędzało im sen z powiek. Z tych opowieści bije duży spokój, emocje już opadły. Bohaterki uwikłane w los zesłańców nie czują nienawiści do sprawców. W tamtych czasach karmiły się nadzieją, że kiedyś wrócą do siebie. To dawało im nadludzką siłę, chęć do życia.
Dlaczego spotkał je los zesłańców? Były dziećmi a stały się obiektem politycznych represji, tylko dlatego, że były Polkami. Na nic szlacheckie pochodzenie, wykształcenie czy bogate tradycje rodzinne. Dla wszystkich był z góry zaplanowany scenariusz i bilet w jedną stronę w zatłoczonym wagonie.
Wśród zebranych opowieści, zdecydowanie najciekawszym świadectwem są wspomnienia Reginy Szablowskiej – Lutyńskiej. Przez cały okres zesłania do Kazachstanu, prowadziła pamiętnik. Świat widziany oczami dziecka to nie jest historia z lekcji w szkole. Zapiski zawierają wiele szczegółów z codziennego życia, opisują troski z jakimi zmagała się jako dziewczynka.
Po tej lekturze, jestem pełna podziwu kresowym dziewczynom, jak wielkim sprytem, zaradnością i odwagą wykazały się w tych trudnych realiach. Nastolatki stawały się głowami rodzin, utrzymywały schorowanych dziadków oraz bezrobotne matki czy młodsze rodzeństwo.
Jednym zdaniem: są to wspaniałe opowieści o bohaterskich dziewczynach! Z powodzeniem książka mogłaby spodobać się nastolatkom, które szukają idoli we współczesnym świecie. Z całego serca polecam!
Paulina Błuszko
Ocena recenzenta: 6/6
„Dziewczyny Kresowe” Marek A. Koprowski,
Wydawnictwo Replika