Księga z bibioteki królewskiej Zygmunta Augusta

Królewski skarb z kolekcji Zygmunta Augusta na aukcji w Londynie

Przez setki lat istnienia Państwa Polskiego jego tereny nawiedzały dziesiątki konfliktów. Podczas wojennej zawieruchy dochodziło do wielu tragicznych wydarzeń takich jak grabieże i pożary. Te wydarzenia w znaczny sposób przyczyniły się do tego, że wiele bezcennych zabytków piśmiennictwa zginęło lub uległo zniszczeniu, pozbawiając nas tym samym tej ogromnej i przepięknej spuścizny. Tym bardziej może szokować pojawienie się na zagranicznej aukcji książki z prywatnej biblioteki króla Zygmunta Augusta.

Zbiór ksiąg jaki zebrał król Polski od 1547 roku, liczył ponad 4000 woluminów, a w jego skład wchodziły pozycje z dziedziny prawa, teologii, filozofii, medycyny, nauk przyrodniczych, matematyki, historii, geografii, astronomii, literatury klasycznej i gramatyki. Po śmierci króla zbiór uległ rozproszeniu i do naszych czasów przetrwało około 650 książek.

Na aukcji w Londynie pojawił się DE OMNIBUS AGRICULTURAE PARTIBUS, & DE PLANTARUM ANIMALIUMQ; NATURA & UTILITATE LIB. XII. Jest to przepiękne dzieło ozdobione królewskim superexlibrisem autorstwa Piotra Crescenzi. Twórca książki pochodził z Bolonii we Włoszech. Był lekarzem, prawnikiem i przyrodnikiem oraz autorem popularnego podręcznika rolnictwa Opus ruralium commodorum libri XII. Księga została wydana w 1548 roku w Bazylei, który w tym czasie uchodził za uznany ośrodek renesansowego drukarstwa.

Wiemy, że król posiadał dwa egzemplarze. Jeden z nich prawdopodobnie znajduje się w Bibliotece Narodowej, a drugi, który trafił na aukcję pochodzi z Biblioteki Rolniczej Stacji Doświadczalnej w Rothamsted w Anglii. Jego właścicielem był Pier Jasque. Jednak w 1916 roku sprzedał go i w taki o to sposób trafił na Wyspy Brytyjskie. Polscy naukowcy już w latach międzywojennych wiedzieli o miejscu przechowywania tego cennego woluminu.

Potwierdzeniem przynależności książki do zbioru króla jest wybita na dolnej okładzinie formuła: “Sigismundi Augusti Regis Poloniae Monumentum Anno 1563”.

Cena początkowa jest bardzo niska i wynosi zaledwie 4-6 tys. funtów brytyjskich. Czy Ministerstwo Kultury postara się zdobyć ten bezcenny wolumin?

Andrzej Włusek

Fot: Księga z bibioteki królewskiej Zygmunta Augusta – Forum Auctions.
Źródło: artsherlockmagazyn.pl

One Comment

  1. Qwerty Asdfg

    Skurwysyny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*