„Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów” Romuald Romański
Wspaniali królowie pełni gorących uczuć do pięknych kobiet, żądni władzy i nowych doświadczeń, dumni i wyniośli. Ale historia nie zapomniała, co zrodziło się z ich gwałtownych serc i nieposkromionych myśli.
Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów to książka bardzo wciągająca i zostawiająca po sobie niedosyt. Romański przedstawia czytelnikowi kilka sylwetek, które miały znaczący wpływ nie tylko na losy władców, ale przede wszystkim kraju. Bastardzi naszych królów okazują się często być bardziej podobni do swych ojców niż niejedno prawowite dziecko.
W publikacji poznajemy losy Bezpryma syna Bolesława Chrobrego, Zbigniewa, którego ojcem był Władysław Herman, dzieci Władysława IV Wazy – Aleksandra Leona Kostka Napierskiego i Władysława Konstantego de Vasenau, Stanisława Grabowskiego syna Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz Aleksandra Walewskiego potomka Napoleona Bonaparte.
Rodzinne intrygi, wspaniali stratedzy i gorące romanse wyjaśniają przyczyny, przebieg i skutki niektórych zdarzeń historycznych. Autor w ciekawy sposób opowiada wszystkie historie, nie szczędząc czytelnikowi pikantnych szczegółów czy zgryźliwych anegdot. Romański pisze lekko i absorbująco, a swoim stylem zachęca do dalszej lektury.
Autor opisuje nie tylko sytuację polityczną, ale przede wszystkim kościelną. W ten sposób czytelnik ma możliwość zobaczenia warunków w jakich funkcjonowali ówcześni ludzie. Ale to nie wszystko. Romański pokazuje również to jak zmieniało się stanowisko wobec kochanek i bastardów w kwestiach etycznych, jak i prawnych.
Książka jest naszpikowana ciekawostkami, które przykuwają uwagę odbiorcy i sprawiają, że chcemy kontynuować powieść. Momentami dzieło nieco się dłuży, mimo to pod koniec miałam ochotę przeczytać jeszcze więcej. Autor zostawia czytelnikowi niedosyt. Królewskie dzieci zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie.
Podział na rozdziały jest prosty i jasny, co daje czytelnikowi możliwość odnalezienia się w czasie i przestrzeni historycznej. Romański koncentruje się na głównych postaciach wplatając historie bohaterów pobocznych, które wbrew pierwszemu wrażeniu wnoszą bardzo dużo do całej lektury.
Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów to książka, którą przeczytać może każdy. Nie jest zbyt trudna, ani nadmiernie naszpikowana datami. Lektura jest lekka, miła i przyjemna, a w dodatku uczy i relaksuje.
Ocena: 6/6
Joanna Marszalec