Kronika Bytomia według Franza Gramera – spotkanie autorskie

Najstarsza monografia Bytomia, Chronik der Stadt Beuthen in Oberschlesien Franza Gramera z 1863 roku ukazała się niedawno w języku polskim. Przetłumaczył ją Antoni Niemczura, opracowanie przygotował prof. Jan Drabina. Muzeum Górnośląskie zaprasza na promujące publikację spotkanie autorskie, które odbędzie się 24 lutego o godz. 17.00.

Kronika miasta Bytomia na Górnym Śląsku powstała w języku niemieckim i składa się z trzech części. Przygotowana publikacja jest translacją pierwszej i najobszerniejszej z nich – Historii miasta Bytomia. Autor przybliża w niej niemal siedem wieków dziejów miasta (do czasów mu współczesnych, czyli drugiej połowy XIX wieku), opisując nazwę i herb Bytomia oraz jego losy pod panowaniem kolejnych monarchów.

Kronika pozwala poznać dzieje jednego z najstarszych miast na Śląsku i ma ogromną wartość merytoryczną. Franz Gramer prześledził wiele tekstów na temat regionu i choć sam identyfikował się z narodowością niemiecką, odwoływał się w swej pracy do historii Polski, korzystał z kronik Jana Długosza, Galla Anonima oraz Marcina Kromera. Dążył do obiektywizmu, tłumacząc: „Zamiarem niniejszej kroniki jest zachęcenie do porównań, a zestawienie faktów pozbawione wszelkich upiększeń ma dostarczyć wytrawnemu czytelnikowi wiedzy pozwalającej na wyrobienie sobie własnego poglądu na dzieje miasta. Z tego też względu rzadko pozwalamy sobie na prezentowanie własnych poglądów, nie chcąc niczego narzucać szanownym czytelnikom. Naciągnijmy więc na sztalugi płótno historii i przedstawmy prawdziwy i czysty obraz minionych wieków bez zbędnych upiększeń”.

 

Termin: 24 lutego (wtorek), godz. 17.00

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34, Sala Gorczyckiego

Prowadzący: prof. Jan Drabina

Wstęp wolny

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*