Kutno: starostwo powołało zespół do odzyskania zamku w Oporowie

Starostwo Powiatowe w Kutnie powołało specjalny zespół, którego celem jest przejęcie zamku w pobliskim Oporowie. Już niebawem dowiemy się, jakie są szanse na wykup Zamku.

 

Starostwo Powiatowe w Kutnie próbuje odzyskać Zamek w Oporowie. Został powołany specjalny zespół, który zajmie się możliwościami pozyskania środków finansowych na wykup nieruchomości.

Powołana grupa ma składać się z 6 osób związanych z kulturą, finansami i prawem: przewodniczący Skarbnik Powiatu oraz członkowie: Iwona Kaca – Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu, Michał Kotkowski – Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Anna Majewska – Rau – dyrektor Muzeum — Zamku w Oporowie, Wiesława Sobczyk – radca prawny oraz Dorota Wiosetek – radca prawny.

W zarządzeniu starostwa możne przeczytać,  że zadaniem zespołu jest analiza możliwości złożenia wniosku o udzielenie dotacji celowej w celu pozyskania środków finansowych na nabycie od spadkobierców byłego właściciela, zwróconej nieruchomości, na której znajduje się Muzeum – Zamek w Oporowie.

Zespół dostał czas do 12 marca, aby ustalić jakie są realne szanse na wykup Zamku. W przypadku pozytywnej analizy, specjaliści przygotują i złożą wniosek o udzielenie przedmiotowej dotacji w terminie do 28 marca 2018 roku.

Zamek w Oporowie został wzniesiony w latach 1434-1449 przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima. Mimo przebudów w wiekach późniejszych, zamek nie uległ znaczącym zmianom. Zamek w Oporowie od roku 2007 posiada status Muzeum Rejestrowanego.

Źródło: kutno.net.pl

Fot.: domena publiczna

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*