Lidar na smartfonie za darmo

Lidar, czyli Light Detection and Ranging (angielska nazwa lotniczego skaningu laserowego), umożliwia pasjonatom historii, poszukiwaczom-amatorom namierzanie dawnych okopów, fortów, fundamentów budynków itd. Przenika on przez korony drzew, co ułatwia użytkownikom zapoznanie się z poziomem gruntu. Dzięki aplikacji „Geoportal Mobile” korzystanie z Lidara jest znacznie prostsze.

„Geoportal Mobile” ułatwia wgląd do rejestrów państwowych, które udostępnia Główny Urząd Geodezji i Kartografii, odpowiedzialny za projekt Geoportal. Wszystko odbywa się za pośrednictwem strony geoportal.gov.pl.

Każde urządzenie przenośne z dostępem do Internetu może bez najmniejszego problemu korzystać z darmowej aplikacji. Wystarczą ją zainstalować (System Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gispartner.imapmobile&hl=pl; System iOS: https://itunes.apple.com/pl/app/imapmobile/id598579288; System Windows Phone: https://www.microsoft.com/pl-pl/store/p/geoportal-mobile/9nblggh09ncf). Po uruchomieniu należy zaznaczyć na liście następujące pola: Rzeźba terenu (ISOK Cieniowanie), Rzeźba terenu (cieniowanie), Rzeźba terenu (hipsometra) i gotowe. Dodatkowo „Geoportal Mobile” określa położenie użytkownika na mapie. Może on sprawdzić swoją aktualną lokalizację oraz wysłać ją swojemu znajomemu, a także zapisywać przebyte trasy. Co więcej posiadacz programu ma dostęp do map w różnych skalach. Niezwykle istotna jest również funkcja ICE, która służy do powiadamiania wybranej osoby w nagłych wypadkach.

Autorka: Małgorzata Wołoch

Źródło: zdziennikaodkrywcy.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*