List syna do ppłk. Bronisława Pinieckiego, zamordowanego w Katyniu

Pamięć o Tobie jest mi bardzo droga, chociaż zupełnie Ciebie nie pamiętam! Myśląc o Tobie widzę tylko stojące na swoim miejscu w przedpokoju oficerki, które sięgały mi do brody i nic więcej… Zbrodnia dokonana na Was i zmowa milczenia wokół Was położyła się cieniem na rodzinach i wbrew oczekiwaniom, a może właśnie dlatego, większość Waszych dzieci pokończyła studia, jednak z braku przynależności partyjnej wiodła skromne życie i emerytury też ma umiarkowane. Teraz będąc wraz z żoną od kilkunastu lat członkiem Rodziny Katyńskiej w Katowicach dzielimy się swoimi wiadomościami i doświadczeniami przede wszystkim z młodzieżą, przybliżamy im sylwetki naszych ojców, braci i krewnych, cieszymy się, kiedy biorą udział w konkursach na temat szeroko pojętej zbrodni katyńskiej i wygrywają, czego dowodem jest poniższa informacja, cytuję:

jest mi bardzo miło poinformować, że praca o Podpułkowniku Bronisławie Pinieckim, którą wykonałam w współpracy z Państwem otrzymała nagrodę I stopnia, którą jest udział w wyjeździe edukacyjnym. Trasa tegorocznego wyjazdu będzie wiodła przez Białoruś i Litwę szlakiem tzw. białoruskiej listy katyńskiej. Wyjazd odbędzie się w dniach 24 września – 1 października 2016. Dzięki temu wyjazdowi będę mogła wzbogacić się o wiedzę historyczną. Jestem szczęśliwa, że moje wysiłki przy Państwa pomocy zostały docenione, a postać ppłk Pinieckiego upamiętniona. Jeszcze raz bardzo dziękuję i mam nadzieję, że Państwo również są zadowoleni. Karolina Daros z Łodzi.

Tato! W 2007 roki decyzją p. Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego wszystkie ofiary zbrodni katyńskiej zostały awansowane o jeden stopień w starszeństwie i tak zostałeś Pułkownikiem WP. Z takim też stopniem dostałeś Certyfikat Dębu Pamięci w Toronto, który posadzony został w dniu 3 czerwca 2012 roku.Twój Symboliczny Grób w ukochanym przez Ciebie Poznaniu, którym podzieliły się z Tobą Twoje starsze siostry również uwzględnia – zgodnie z obowiązującym prawem – stopień pułkownika WP.

Tato! Ciężko mi było w życiu, szczególnie z tego powodu, że oprócz mamy i babci, które zbyt szybko odeszły, nie zaznałem ojcowskiego bezpieczeństwa, musiałem zupełnie sam dokonywać wyborów, a w tyle głowy zawsze miałem sygnał, że nie mogę przynieść wstydu Twojej pamięci. Tego się trzymałem przez całe życie i teraz, kiedy jestem po 80-ce nie muszę się wstydzić swego odbicia w lustrze! Jestem dumny, że miałem takiego ojca , który do końca był ze swoimi żołnierzami i nie wybrał łatwizny.

Musimy teraz wszyscy dbać o to by Ich wysiłek i ostateczne poświęcenie nie zostało zmarnowane! Cześć Twojej Pamięci – Tato!

Przyznane Ordery i Odznaczenia Wojskowe – źródło CAW

Vrtuti Militari V kl. ( Rozkaz D-twa III Armii 482 z 27.III.20 leg.138)

Krzyż Walecznych ( 1.Dz. Pers. 4/23)

Krzyż Niepodległości z Mieczami ( Dz. Pers. 11/32)

Złoty Krzyż Zasługi (Dz. Pers. 4/29)

Medal Pamiątkowy za wojnę 1918-1921( D.o.K.VII/60/29)

Krzyż Legionowy nr.9499 * Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości ( Rozkaz z D.o.K.VII/29 ) Krzyż POW nr.565 ( Dec. z dn. 24.8.33)

*Na podstawie pamiętników znalezionych w dołach śmierci i w konfrontacji z imiennym wykazem nazwisk Listy wywozowej nr 32/1 z dnia 14.4.1940 roku wyliczono datę na 17.04.1940 roku.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*