Lublin: w centrum miasta odkryto bunkier z okresu II wojny światowej

Niemiecki podziemny bunkier został odnaleziony przypadkowo podczas wykonywania przez robotników wykopu garażu podziemnego na placu budowy przy ulicy Spokojnej 10. Leżące w ziemi pozostałości zarówno po niemieckiej jak i sowieckiej amunicji wskazują, że doszło w tym miejscu do bezpośrednich starć.

Jak podaje dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków: Obiekt składał się z klatki schodowej i rozchodzących się od niej podziemnych korytarzy o betonowych ścianach i stropach obudowanych drewnianymi belkami. Tunele zostały wydrążone w lessie metodą górniczą.

Jak twierdzi dalej konserwator, dzięki badaniom archeologicznym wydzielono: korytarz biegnący na północ w stronę doliny Czechówki na odcinku około siedmiu metrów, korytarz biegnący ku zachodowi na odcinku około pięciu metrów oraz korytarz południowy – odsłonięty na długości około 20 metrów, od którego odchodzi ku zachodowi kolejny tunel, rozdwajający się na część zachodnią i północną.

W ziemi znajdowały się butelki po wodzie mineralnej niemieckiej i czeskiej produkcji, a co ważniejsze, amunicja wystrzelona z broni Wehrmachtu oraz Armii Czerwonej. To znalezisko potwierdza, iż miały tu miejsce walki pomiędzy obydwoma armiami.

Doktor Kopciowski ma nadzieję, że: Dalsze roboty budowlane i towarzyszące im badania archeologiczne być może odsłonią kontynuację tuneli w części zachodniej działki objętej inwestycją i przyniosą odpowiedź na pytanie, czy podziemny schron miał połączenie z systemem okopów niemieckich stanowiących zewnętrzne umocnienie skarpy.

Jak się okazuje to nie pierwsze odkrycie na tym placu budowy. W kwietniu znalezione zostały dwa szkielety żołnierzy Wehrmachtu z wyposażeniem. W skład tego wyposażenia wchodzi: hełm, guziki, części munduru i jeden „nieśmiertelnik”.

Źródło: tvn24.pl      Fot: tvn24.pl

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*