„Ludwik Waryński – człowiek, socjalista, patriota” – wystawa

Powrót pomnika Waryńskiego daje okazję do przypomnienia faktów i zrewidowania banałów, które nawarstwiły się w okresie PRL-u wokół jego osoby. Wystawa „Ludwik Waryński – człowiek, socjalista, patriota” prezentuje jego postać, jako człowieka szerokich horyzontów, patriotę i bojownika o sprawiedliwość społeczną, wielkiego prekursora i autorytet dla jego następców – m.in. Józefa Piłsudskiego i Ignacego Daszyńskiego. Syn powstańca styczniowego, powiązanego z odłamem „czerwonych”, szlachcic z ziem oderwanych od Rzeczypospolitej, podczas swej walki z zaborcą nikogo nie zabił, ale sam zapłacił najwyższą cenę.

Waryński1Prócz prezentacji postaci Ludwika Waryńskiego, ekspozycja opowiada historię walki z carskim zaborcą o niepodległość Polski oraz co równie ważne batalię o poprawę warunków życia przede wszystkim tysięcy robotników pracujących na terenie Królestwa Polskiego.

Wystawa „Ludwik Waryński – człowiek, socjalista, patriota” będzie prezentowana od 5 do 25 września br. w przestrzeni publicznej na ul. Chłodnej 2 w Warszawie.

36 plansz B1 zostanie zamontowanych na stelażu wystawienniczym na ul. Chłodnej, specjalnie dla osób, które nie będą mogły dotrzeć na miejsce prezentacji przygotowano wystawę w wersji on-line pod adresem www.wystawa-warynski.pl.

Ekspozycji towarzyszy bezpłatny folder, dystrybuowany z kieszeni umieszczonej na stelażu ekspozycji. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*