M. Kassner, Ludzie, których powinieneś znać, bo zmienili świat
Jak ważna jest nauka historii chyba nikogo nie trzeba tu przekonywać. Nie znając przeszłości nie zasługujemy na przyszłość. I dlatego historii należy uczyć już dzieci. I temu mają służyć programy nauczania w szkole podstawowej. Ale jeszcze lepiej służy temu najnowsza książka wydawnictwa Universitas, która jest po prostu świetna.
Nowy rok przyszło mi rozpocząć recenzją świetnej – naprawdę świetnej – pozycji wydawnictwa Universitas, totalnie różniącej się od innych książek tej oficyny, ale i od wszystkich innych wydawnictw tego typu, które miałem okazję czytać. Książka ta bowiem traktuje o historii (a jakże by inaczej) postrzeganej przez pryzmat jej bohaterów – ludzi z krwi i kości, którzy w znaczny sposób wpłynęli na bieg dziejów swojej epoki a czasem także i naszej. Na kartach książeczki autorka prezentuje sylwetki dwudziestu osób, których łączy narodowość polska i to, że dane im było zmieniać świat, choć nie zawsze oni sami o tym wiedzieli.
Treść kolejnych rozdziałów została skonstruowana w taki sposób, by mogła dotrzeć do najmłodszych czytelników. O ważnych postaciach z historii Polski i świata Kassner opowiada w sposób lekki a czasem nawet dowcipny. Lektura tej książki zamiast męczarnią może stać się, więc dla dziecka naprawdę świetną zabawą. A’ propos zabawy. Każdy z rozdziałów wydawca opatrzył ilustracją konturową, świetnie nadającą się do kolorowania przez najmłodszych (a może i starszych) czytelników.
Co osobiście myślę o tej formie książki? Dla mnie to naprawdę genialna idea. Jako nauczyciel dobrze wiem, jak ciężko zainteresować młodych ludzi historią. Z tym, że osobiście mam do czynienia z powoli wkraczającymi w dorosłość nastoletnimi. Z małymi dziećmi jest jeszcze trudniej. A ta książka staje się świetnym sposobem, by i tej grupie zaserwować naprawdę treściwą historycznie rozrywkę i pod jej płaszczykiem zaszczepić całkiem sporo wiedzy.
Zresztą „Ludzie, których powinieneś znać…” kierowane są nie tylko do dzieci. Sam całkiem nieźle bawiłem się podczas tej krótkiej, bo krótkiej lektury. Po za treścią książka ta została również całkiem nieźle technicznie wydana, co zdecydowanie działa „In plus”.
W skrócie mówiąc (pisząc): polecam serdecznie!
Wydawnictwo: UNIVERSITAS
Ocena recenzenta: 6/6
Dawid Siuta