Marco Polo nie był pierwszym Europejczykiem w Chinach

Najnowsze odkrycia wskazują na to, iż Europejczycy dotarli do Chin przed Marco Polo. Wkrótce na portalu BBC będzie można zobaczyć film opowiadający o wydarzeniach z III wieku p.n.e.

Powszechnie uważa się, iż to właśnie Marco Polo był pierwszym Europejczykiem, który przybył do Pekinu w 1275 roku. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości przed nim byli tam już jego ojciec oraz stryj, a teraz, jak donosi BBC, Europejczycy utrzymujący kontakty z Pierwszym Cesarzem, jeszcze przed formalnym otwarciem Jedwabnego Szlaku.

A wszystko przez figury słynnej Terakotowej Armii znalezionej w grobowcu Pierwszego Cesarza w Xi’anie – Shi Huangdi, władcy księstwa Qin. Wykonanie owego orszaku pogrzebowego (naturalnej wielkości glinianych figur ludzi oraz koni) zajęło robotnikom i rzemieślnikom około 36 lat. Nad jego stworzeniem pracowało 700 tys. najemników. Archeolodzy twierdzą, iż najprawdopodobniej kierował nimi europejski rzeźbiarz.

We wcześniejszych latach chińskie grobowce zaopatrywano jedynie w dwudziestocentymetrowe figurki, nazywane „mingqi”, stąd zainteresowanie badaczy, tak diametralną zmianą w ich wyposażeniu. Wpływu tych przemian doszukują się poza granicami Chin, a dokładnie
w starożytnych greckich rzeźbach.

Ponadto na terenie Sinciangu, zachodniej prowincji Chin, odkryto w pochówkach mitochondrialne DNA, charakterystyczne dla Europejczyków, co dodatkowo przekonuje archeologów, iż Pierwszy Cesarz utrzymywał kontakty z Europą.

Małgorzata Wołoch

Źródło: dzieje.pl

Zdjęcie: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*