Maria Magdalena│Recenzja

P. F. Nowakowski, Maria Magdalena

Maria Magdalena to jedna z kontrowersyjnych postaci, którą znajdujemy na kartach Biblii. Prostytutka, która przeszła niezwykłą przemianę duchową, dzięki nauce Jezusa Chrystusa, dzisiaj jest najbardziej rozpoznawalną kobietą (zaraz po Maryi), o której informacje znajdujemy w Nowym Testamencie. Chrześcijaństwo przypisuje jej rolę „apostołki apostołów”, uczennicy Jezusa, świadka Śmierci i Zmartwychwstania. Z tego też względu wokół jej postaci pojawiło się mnóstwo teorii dotyczących jej i relacji łączących ją z Chrystusem.

Paweł F. Nowakowski jest historykiem i teologiem, współtwórcą przewodników po Santiago de Compostela, autorem „Maryi. Biografii Matki Bożej”. Jego najnowsza publikacja „Maria Magdalena” to kompendium wiedzy o najsłynniejszej uczennicy Jezusa Chrystusa. Na kartach lektury pojawia się wiele informacji o świętej. Autor świetnie zaczyna książkę – stara się wyjaśnić, kim rzeczywiście była święta Maria Magdalena. Odnieść można wrażenie, że szuka odpowiedzi na to pytanie na każdej karcie opisywanej historii. Zaczynając jednak, autor uzmysławia Czytelnikowi, jak wiele trudności możemy napotkać ze zidentyfikowaniem kobiety, która budzi tyle kontrowersji.

„Maria Magdalena” jest obowiązkową pozycją dla tych, którzy są fanami opowieści Dana Browna. Paweł F. Nowakowski rozwiewa wszelkie wątpliwości, które poruszył autor bestsellerów. Naprzemienne posługiwanie się przez Nowakowskiego cytatami z Biblii, a także z dzieł Browna i innych, posługujących się teoriami spiskowymi, dodaje publikacji pikanterii.

Dużym walorem książki jest bogate zaplecze naukowe. Autor pisze językiem prostym, zrozumiałym dla Czytelnika, ciekawym. Nie umniejsza to jednak wartości całego tekstu, który czyta się jednym tchem. „Maria Magdalena”, mimo że jest publikacją naukową, sprawia wrażenie dobrze sprzedającego się  kryminału.

Treść książki wzbogacona jest ilustracjami, które przedstawiają obrazy i sceny filmowe z główną bohaterką publikacji. Pozwala to na lepsze wyobrażenie sobie, jak tytułowa Maria Magdalena mogła wyglądać.

Paweł F. Nowakowski stworzył książkę, która jest odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące świętej Marii Magdaleny, które do tej pory ludzkość sobie zadawała. Wiele teorii na jej temat: czy była żoną Jezusa, czy miała z nim dzieci, czy to ona była umiłowanym uczniem Nauczyciela, a nawet to, czy rzeczywiście nie rozpoznała Zmartwychwstałego w wielkanocny poranek, jest zawartych w tej publikacji. Największym pozytywem lektury jest to, że na każdą z trudnych zagadek, stworzonych wokół postaci świętej, Paweł Nowakowski odpowiada!

Wydawnictwo: Znak

Ocena recenzenta: 5/6

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*