medalion z wizerunkiem Karakalli

Rzadki medalion z wizerunkiem Karakalli odkryty w Bułgarii

Cenne rzymskie artefakty odnalezione w Bułgarii. Wśród nich rzadki medalion z wizerunkiem Karakalli

W Bułgarii rolnik odkrył jamę z ludzkimi kośćmi, a w niej archeolodzy znaleźli wiele artefaktów, w tym rzadki medalion z wizerunkiem Karakalli. To i pozostałe znaleziska będzie można zobaczyć na własne oczy w muzeum w Wielkim Tyrnowie.

Bułgarski rolnik przypadkowo odkrył starożytny grób, gdy jego pług uderzył w dużą płytę wapienną. Odsłonił jamę zawierającą ludzkie kości. Zawiadomił burmistrza wsi i policję, którzy przyprowadzili na miejsce archeologa z Muzeum Historii Regionalnej w Wielkim Tyrnowie. Archeolog potwierdził, że mają do czynienia ze starożytnym grobem.

Przypadkowe odkrycie w miejscowości Nova Vărbovka w listopadzie ubiegłego roku doprowadziło do wykopalisk, które ujawniły bardzo cenne artefakty, które będzie można oglądać w Regionalnym Muzeum Historii w Wielkim Tyrnowie.  

W trakcie prowadzenia wykopalisk okazało się, że znajdują się tam nie jeden, a dwa groby. Oba zbudowane z cegły, wapienia i zaprawy. Jeden z grobów datowany jest jako wcześniejszy.

Wcześniejszy grób zawierał kości 1-2 letniego dziecka, natomiast w późniejszym znajdowały się dwa szkielety: kobiety i mężczyzny. Wiek kobiety w trakcie śmierci szacowany jest na 45-49 lat, natomiast mężczyzny na 50-60 lat.

Prawdopodobnie jest to grób rodzinny. Rodzice zostali pochowani później w tym samym miejscu, w którym wcześniej pochowali swoje zmarłe dziecko. Nie jest to jednak potwierdzone jeszcze badaniami DNA. Uważa się, że zmarli byli zamożnymi właścicielami ziemskimi, których posiadłość znajdowała się na terenie zarządzanym ówcześnie przez starożytne miasto Nikopolis. Groby datowane są na I połowę III wieku n.e.

Zmarli pochowani zostali z rozmaitymi darami grobowymi, które obejmowały m.in. złote kolczyki, monety z brązu, szklane koraliki, a także kilka monet, ceramiczną amforę i szklane obiekty. Jednak najważniejszym znaleziskiem jest medalion z wizerunkiem Karakalli, cesarza rzymskiego panującego w latach 211-217.

Wykonany z brązu medalion upamiętnia wizytę cesarza w Pergamonie w Azji Mniejszej z 214 roku n.e. Wiemy to z inskrypcji napisanej w starożytnej grece znajdującej się na rewersie medalionu. Na awersie natomiast znajduje się popiersie cesarza.

Kim był Karakalla?

Ojciec Karakalli, Septymiusz Sewer, założyciel dynastii Sewerów, wyniósł go do godności współwładcy w 197 roku. Po śmierci ojca w 211 roku objął po nim tron wraz ze swoim młodszym bratem, Getą. Szybko jednak zabił Getę, następnie dokonał wielkiej masakry jego zwolenników w Rzymie.

Odtąd był niekwestionowanym autokratą.

Karakalla szczególnie interesował się sprawami wojskowymi i faworyzował żołnierzy. Podwoił ich wynagrodzenie oraz kontynuował drogę ojca i antycypował erę cesarzy-żołnierzy. Ze względu na okrucieństwo jego działań wobec jakiejkolwiek rzeczywistej lub domniemanej opozycji, był bardzo negatywnie postrzegany przez współczesnych, zwłaszcza tych z rzymskiego senatu.

Cieszył się jednak dużą popularnością wśród żołnierzy, która utrzymała się nawet po jego śmierci. Przygotowując się do kampanii przeciwko Partom, Karakalla został zamordowany przez niewielką grupę spiskowców.

Ponieważ nie miał dzieci, dynastia założona przez jego ojca w linii męskiej wymarła wraz z nim.

Za jego czasów zbudowano tzw. Termy Karakalli, a także wydano Constitutio Antoniniana, dekret z 212 roku, który nadawał obywatelstwo rzymskie prawie wszystkim wolnym mieszkańcom Cesarstwa Rzymskiego.

Współczesne badania naukowe w dużej mierze podążają za nieprzychylną oceną jego panowania przez starożytne źródła, ale stwierdzają, że starożytni historycy, którzy są mu wrodzy, tu i ówdzie przesadzają.


Źródła:

  • BulFoto Agency/Facebook [dostęp: 16.02.2024].
  • Регионален исторически музей – Велико Търново/Facebook [dostęp: 16.02.2024].

Fot. BulFoto Agency/Facebook

Comments are closed.