Megalityczne grobowce w okolicy Słupska starsze od egipskich piramid

Starsze od egipskich piramid megalityczne grobowce są niszczone i okradane. Naukowcy oraz pomorska społeczność chcą zadbać o grobowce liczące sobie 5 tysięcy lat.

Budowle zbudowane są z ogromnych kamieni. Najwyższe liczą sobie po 2 metry wysokości. Konstrukcje wyglądają jak trapez o bokach, które liczą sobie nawet po kilkadziesiąt metrów. Największy odnaleziony ma 56 metrów. W środku był wypełniony kamieniami pod warstwą ziemi. Trud jaki wkładali sobie budowlańcy wiązał się z tym, że w ogromnych konstrukcjach chowano kogoś ważnego w ówczesnej społeczności.

Lokalna społeczność chce stworzyć w okolicach rzeki Łupawy koło Słupska Park Kulturowy, a co za tym idzie, lepszą ochronę dla starożytnych konstrukcji.

To byłoby moim zdaniem idealne rozwiązanie łączące ochronę tych miejsc z możliwością ich promocyjnego i turystycznego wykorzystania. Niestety nie wszyscy doceniają wartość tych miejsc i grobowce są rozkradane, bo kamienie mają sporą wartość jako materiał budowlany – powiedziała Karolina Gołębiowska z pałacu w Grąbkowie, który był współorganizatorem konferencji naukowej.

Niemcy już badali te tereny w latach 30 XX wieku. Jak mówi dr hab. Jacek Wierzbycki z Uniwersytetu Adama Mickewicza w Poznaniu, Wisła jest wyznacznikiem linii występowania takich grobowców. Spotykane są na Półwyspie Iberyjskim, w Skandynawii, ale także tylko po zachodniej stronie Wisły takie występują.

Źródło: radiogdansk.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*