W Bredzie, najbardziej polskim mieście Niderlandów, znajduje się Memorial gen. Maczka
Memorial gen. Maczka – Maczek Memorial Breda, to miejsce, gdzie zgłębisz historię wyzwolenia Bredy i 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. To interaktywna przygoda, gdzie oprócz eksponatów z okresu, w tym przedmiotów należących do gen. Maczka, możesz usłyszeć i zobaczyć historię opowiedzianą przez uczestników wyzwolenia miasta.
W październiku 1944 roku 1. Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka, wyzwoliła niderlandzkie miasto Breda spod niemieckiej okupacji. Maczek Memorial Breda to forma upamiętnienia nie tylko wyzwolenia Bredy, ale całej misji wyzwoleńczej polskich żołnierzy w Holandii.
Maczek Memorial Breda opowiada historię rozmieszczenia polskich bojowników w czasie II wojny światowej w celu wyzwolenia dużej części naszego kraju. Można tu usłyszeć osobiste historie młodych Polaków o ich podróży przez Europę, aby dołączyć do aliantów i ich działaniach podczas wyzwolenia Bredy, między innymi. Szczególną uwagę zwraca się na gen. Stanisława Maczka (1892-1994), dowódcę 1 Polskiej Dywizji Pancernej, który wyzwolił Bredę z jak najmniejszą liczbą ofiar cywilnych.
– informuje Maczek Memorial Breda na swojej stronie internetowej.
Budynek jest stosunkowo nowy, został wybudowany parę lat temu. Obok znajduje się największy polski cmentarz w Holandii. Wraz z gen. Maczkiem spoczywa tu 160 polskich żołnierzy.
Memorial gen. Maczka to nie muzeum, a instytucja pożytku publicznego. Jest to bardziej jednostka muzealno-edukacyjna. Znajdziesz tu eksponaty z epoki, choć jest ich niewiele. Do wystawy wprowadzi Cię film opisujący historię wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną w 1944 roku.
Na całej szerokości jednej ze ścian znajduje się interaktywna mapa, z której niezależnie może korzystać kilka osób. Nowoczesna technologia pozwala poznać historię wybranej przez siebie osoby i śledzić jej podróż na mapie Europy wyświetlanej na ścianie. Oczywiście można także wybrać postać gen. Maczka.
Oprócz tego można posłuchać prawdziwych historii ludzi, którzy byli świadkami wyzwolenia. Znajduje się tam także Centrum Informacyjno-Edukacyjne, gdzie można znaleźć więcej informacji, jeśli tylko jesteś zainteresowany.
Wejście do Maczek Memorial kosztuje symboliczne 5 euro. Jego funkcjonowaniem zajmują się wolontariusze, w tym Polacy mieszkający od wielu lat w Bredzie.