Monastycyzm XV-XVIII wieku. Tradycja średniowieczna wobec wyzwań nowożytnego humanizmu | Recenzja

Michał T. Gronowski, Piotr Urbański, Monastycyzm XV-XVIII wieku. Tradycja średniowieczna wobec wyzwań nowożytnego humanizmu

Ruch zakonny oparty na regule świętego Benedykta mógł przystosować się do każdych warunków kulturowych, w których przyszło mu funkcjonować. Największym problemem dla zakonów jak i całego kościoła było zmierzenie się z nowożytnym europejskim humanizmem.

Temu zagadnieniu został poświęcony IV tom wydawanego przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego cyklu Kultura Pierwszej Rzeczypospolitej w dialogu z Europą. Stworzony pod redakcją Michała Gronowskiego z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i Piotra Urbańskiego z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z grupą badaczy pochylili się nad problemem średniowiecznej tradycji zakonnej i jej zetknięcia z reformacją będącą pokłosiem nowożytnego, renesansowego humanizmu, a także kontrreformacją prezentowaną przede wszystkim przez zakon jezuitów.

W przedstawionym tomie możemy przeczytać o programie ideowym obrazów umieszczonych na stallach tynieckich będących próbą przesłania duchowego. Dalej możemy przeczytać o propagowaniu monastycznej ascetyki oraz siedemnastowiecznej doskonałej benedyktynce. Kolejny artykuł jest poświęcony analizie kultu wizerunku Matki Bożej Tuchowskiej. Dwa kolejne artykuły zostały poświęcone rekonstrukcji etosu cysterskiego oraz badaniu cysterskiej ascetyki i pobożności. Następny tekst dotyczy twórczości najlepszego polskiego poety-benedyktyna Benignusa Buchowskiego. Dalsze artykuły traktują o obecności benedyktynów w świecie wartości akademickich oraz akomodacji świeckich tekstów do muzyki mniszek. Następny tekst jest analizą pracy księdza Jędrzeja Kitowicza i wynikającego z niej obrazu niskiej pozycji zakonów mniszych w okresie panowania Augusta III.

Praca ta nie jest w stanie gruntownie przedstawić ważności podjętej tematyki. Jest jednak niezwykle ważna dla zarysowania ram tematu oraz położenia solidnego fundamentu pod dalsze badania.

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego

Ocena recenzenta: 4/6

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*