Zespół antropologów pod wodzą Dr Lee R. Bergera dokonał cyfrowej rekonstrukcji wewnętrznej części czaszki homo naledi. Ustalono, że miały one mózgi niewielkich rozmiarów, pomimo tego mogły one wykonywać wiele rozwiniętych funkcji zbliżonych do tych wykonywanych przez mózg współczesnego człowieka.
Homo naledi to kopalny gatunek człowieka, który został odkryty w 2013 roku, w trakcie prac wykopaliskowych przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół pod przywództwem Dr Lee R. Bergera, w Republice Południowej Afryki. Swoją nazwę zawdzięcza komorze Dinaledi, będącej częścią jaskini Rising Star, położonej w prowincji Gauteng. Po raz pierwszy został opisany w roku 2015. Dwa lata później geolodzy pod kierownictwem Paula Dirksa wydatowali czas istnienia homo naledi na okres między 335, a 236 tys. lat temu.
14 maja bieżącego roku zostały opublikowane wyniki badań przeprowadzonych przez doktora Lee R. Bergera i jego współpracowników. Tym razem celem było zbadanie wnętrza czaszki homo naledi. Naukowcy najpierw poskładali odnalezione fragmenty czaszki w całość, a następnie stworzyli cyfrową rekonstrukcję jej wnętrza. W ten sposób udało im się odtworzyć strukturę mózgu, gdyż ten zwykle odznacza swój ślad na wewnętrznej stronie czaszki. W rezultacie udało się ustalić, że mózg homo naledi był niewielkich rozmiarów, nieprzekraczających rozmiarów pomarańczy. Pomimo tego jego struktura była złożona. Posiadał rozwinięte regiony mózgu, które u współczesnych ludzi są odpowiedzialne za emocje i płat czołowy, który jest u homo sapiens odpowiedzialny za język.
Dr Berger powiedział, że to odkrycie podważa dotychczasowe postrzeganie procesu ewolucji człowieka, które zakłada, że wraz z rozrostem mózgu, zwiększała się też jego złożoność.
Znaczenie badań podważa Dr Simon Underdown z Oxford Brookers University. Jego zdaniem metodologia, którą zastosowano jest ograniczona. Lepiej byłoby zajrzeć do wnętrza mózgu. Zasugerował także dokonanie porównania stosunku wielkości poszczególnych części mózgu do całości ciała homo naledi.
Jak dotąd nie udało się ustalić jaka była relacja homo naledi z homo sapiens.
Damian Sideł
Źródło: independent.co.uk, nytimes.com, arstechnica.com
Fot. Wikimedia Commons